banner29

6 Gün Savaşları ne anlatıyor?

Terör devleti İsrail ile Mısır, Ürdün ve Suriye arasında gerçekleşen 6 Gün Savaşları'nın arkasındaki gerçekleri kaleme alan Nurettin Taşkesen, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gündem 09.06.2019, 11:20 09.06.2019, 11:37
6 Gün Savaşları ne anlatıyor?

Yazar Nurettin Taşkesen, 6 Gün Savaşları'nı ele aldığı yazısında döneme ışık tutan açıklamalarda bulundu.

İşte Taşkesen'nin söz konusu yazısı:

1967 yılının 5-10 Haziran günleri çok az insan için bir anlam ifade eder. Çünkü tarihin ibret alınacak önemli olayları hep unutturulmaya çalışılmıştır. Bunlar Kutül Amare gibi zaferler de olabilir, 6 Gün Savaşı gibi hezimetler de olabilir. ABD'nin son yıllarda İsrail işgal devletine verdiği destek sonrasında, Ortadoğu'da ve İslam dünyasında yaşanan ayrılık ve kutuplaşmanın temelinde 1967 savaşı vardır.

Sisi darbesiyle sindirilip, Siyonizmin emrine sokulan Mısır, Filistinlilerin güvenliği yerine kendi menfaatlerini ön planda tutan Ürdün, kraliyet tahtını ve ailesini korumak için petro dolarları ABD'nin emrine veren Suudi Arabistan, Suriye, Irak bugünlere birdenbire mi geldiler? İngiltere ve Amerika'nın desteğiyle kurulan İsrail, 1948'de bölgeye yerleştirilmiş bir dinamit deposuydu. Geriye sadece fitili tutuşturacak bir tetikçinin bulunması kalıyordu. O tetikçi zaten yıllardır hem askeri yönden hem siyasi yönden hazırlıklarını tamamlamıştı.

***

Darbeci Cemal Abdünnasır, 1952 yılında Kral Faruk'u devirip 1956'da Cumhurbaşkanı olunca, Mısır'ın kaybettiği prestiji tekrar kazanmak için Süveyş Kanalı'nı devletleştirerek İngiltere, Fransa ve İsrail'e meydan okudu. Bunu yaparken de askeri işbirliği yaptığı ve silah almaya başladığı SSCB'ye güveniyordu. Bu olay üzerine İsrail Süveyş Kanalı harekatına girişince, İngiltere ve Fransa Kahire'yi bombalamaya başladı. Buna en sert tepkiyi SSCB gösterdi. Londra ve Paris'e nükleer saldırı tehdidi karşısında İngiltere ve Fransa geri çekilmek zorunda kaldı.

İşin en ilginç yanı, ABD'nin de bu krizde İngiltere ve Fransa'ya destek vermemesiydi. Arapların ve Ortadoğu'daki petrolün Sovyetlerin kontrolüne girmesinden endişe eden Amerika, Mısır'ın bağımsızlığını savunmak zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?