banner29

Afrika sıcakları geliyor! Sıcak hava koronavirüsü bitirecek mi?

ABD'de ve Kanada'da Toronto Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalarda, yaz aylarında yükselen hava sıcaklıkları ile koronavirüsün yayılım hızı arasındaki ilişkiye dair dikkat çeken bulgulara ulaşıldı.

Gündem 11.05.2020, 19:44
Afrika sıcakları geliyor! Sıcak hava koronavirüsü bitirecek mi?

ABD'de ve Kanada'da Toronto Üniversitesi tarafından yapılan iki farklı araştırmada sıcak havanın yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılma ve enfekte etme becerisinde bir değişikliğe neden olmadığı ortaya konuldu.

400 BİN'E YAKIN VAKA İNCELENDİ

Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar, mart ayından bu yana ABD ve Kanada'da görülen 375.600'den fazla koronavirüs vakasını inceledi.

Sıcaklık, nem, okulların kapatılması, kitle toplantılarının kısıtlanması ve sosyal mesafenin hastalığın yayılması üzerindeki etkisini karşılaştırdılar.

NTV'de yer alan habere göre, Kanada Tabipler Birliği dergisinde yayımlanan çalışmada, hava sıcaklığının artmasına rağmen, koronavirüs vakalarının azalışı arasında kayda değer bir ilişki bulunamadı.

'YÜKSEK SICAKLIK KORONAVİRÜSÜ ORTADAN KALDIRMAYACAK

Toronto Üniversitesi'nden Profesör Dionne Gesink, konuya ilişkin "Yaz koronavirüsü ortadan kaldırmayacak. İnsanların bunu bilmesi önemli. Öte yandan, bir bölgede halk sağlığı müdahaleleri ne kadar çok olursa, salgını yavaşlatma etkisi o kadar büyük olur. Okul kapatmaları, kalabalık toplantıların yasaklanması ve karantina müdahaleleri gerçekten önemli, çünkü şu anda salgını yavaşlatan tek şey bunlar" açıklamasını yaptı.

BİLİM İNSANLARININ ORTAK GÖRÜŞÜ

Araştırmanın ortak yazarı Dr. Peter Jüni ise, "Hem enlem hem de sıcaklığın koronavirüsün yayılmasında rol oynayabileceğini öne süren bir ön çalışma yaptık. Ancak, çalışmayı çok daha zorlu koşullarda tekrarladığımızda, tam tersi bir sonuç elde ettik" ifadelerini kullandı.

ABD'li araştırmacılar da Kanadalı bilim insanlarıyla benzer bir sonuca vardı.

ARAŞTIRMA SONUCU: AZALMA VAR AMA SICAKLIK ARTIŞI VİRÜSÜ BİTİRMEZ

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) Sistem Dinamiği Bölümü Doçenti olan baş araştırmacı Hazhir Rahmandad ve ekibi, Aralık ve 22 Nisan arasında 3.700'den fazla yerde virüs aktarımı ve hava durumu istatistikleri ile ilgili verileri analiz etti.

Çalışmada 25 derecelik sıcaklığın üzerinde her 0,556 °C'lik artış için yayılmada yaklaşık yüzde 1,5'lik bir azalma olduğu bulundu.

Rahmandad, "Yüksek sıcaklıklar ve nem, koronavirüsün iletim oranlarını orta derecede azaltsa da, pandeminin sadece yaz havalarından dolayı yavaşlaması mümkün değil. Politikacılar ve halk, yaz ikliminin doğal olarak enfeksiyonu engellediğini varsaymak yerine acil durumlara karşı tetikte olmalı. En iyi ihtimalle, hava sıcaklığı salgının kontrolünde sadece ikincil bir rol oynabilir" dedi.

TÜRKİYE'YE AFRİKA SICAKLARI GELİYOR

Türkiye Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altına girmeye hazırlanıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'de 30 derece üstüne çıkacak.

Meteoroloji'den yapılan değerlendirmeye göre, geçen hafta boyunca ülkeyi etkileyen serin ve yağışlı sistem hafta sonu yurdu terk etti. Türkiye, yüksek basınç merkezinin etkisi altına girerken, bu hafta boyunca ülkede Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları etkili olacak.

BUGÜN VE YARIN YAĞIŞ BEKLENMİYOR

Bugün ve yarın yurtta yağış beklenmiyor, ülke genelinin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Çarşamba günü ülkenin kuzey kesimlerinin Karadeniz üzerinden gelen kısa süreli serin ve yağışlı havanın etkisine girecek.

Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda sağanak geçişleri görüleceği, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği öngörülüyor.

Perşembe gününden itibaren gelecek hafta başına kadar ülkede yağış beklenmiyor. Havanın genellikle kuzey kesimlerde parçalı bulutlu, güney kesimlerde az bulutlu ve açık olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının, çarşamba günü yurdun kuzey kesimlerinde görülecek bir günlük kısa süreli serinlemenin dışında, gelecek hafta başına kadar hissedilir derecede artacağı ve ülke genelinde mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde seyredeceği belirtiliyor.

İstanbul'da da hafta boyunca havanın genellikle parçalı ve az bulutlu olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının çarşamba günü bir günlük serinleme dışında, hafta boyunca artacağı ve 30 derece ve üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Üç büyük ilde beklenilen hava durumuna bakıldığında, Ankara'da bir hafta boyunca yağış beklenmiyor. En yüksek hava sıcaklığının mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyretmesi öngörülüyor.

İzmir'de ise havanın az bulutlu ve açık olacağı, hava sıcaklığının hafta içi 30-32 derece, cuma gününden itibaren ve hafta sonu 35 derece üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?