banner29

Almanya'da aşı olmak için hastaneye gitti, 'Aşı coronadan daha tehlikeli' cevabını aldı

Almanya'da aşı olmaya gittiğini belirten Sözcü muhabiri, ‘Aşı coronadan daha tehlikeli’ cevabıyla karşılaştığını belirtti.

Gündem 17.03.2021, 17:25 17.03.2021, 22:06
Almanya'da aşı olmak için hastaneye gitti, 'Aşı coronadan daha tehlikeli' cevabını aldı

Sozcu.com.tr'den Ali Gülen'in haberine göre, Almanya ile Avrupa Birliği ülkelerinde hali hazırda Moderna, Pfizer/Biontech ve AstraZeneca aşısı var. İlk ikisi kullanılıyor, AstraZeneca da yavaş yavaş kullanılmaya başlanıyor. İlk olarak, çok yaşlılar ve yaşlı bakım merkezleri ile yurtlarda kalanlar aşılanıyor. Buna paralel olarak da sağlık görevlileri.

“RİSK GRUBUNDASINIZ” DEMİŞTİ AMA…

Geçen yıl geçirdiğim ağır zatürre nedeniyle “risk grubunda” olduğum söylenmişti. Uzun süren sıra beklemeler, yoğunluk nedeniyle bugün “aşı durumunu” konuşmak için aile hekimime gittim. Beni hastaneye gönderen ve ilk hastalığı atlatmamda yardımcı olan kişiydi. Hatırladı ve şimdi nasıl olduğumu, diğer ilaçlarımı kullanıp kullanmadığımı sordu.

Uzunca anlattıktan sonra ben sordum; “O hastalık nedeniyle risk grubunda olduğumu söylemiştiniz. Ne zaman corona aşısı olacağım?”

Bu sorunun ardından önce biraz duraksadıktan sonra, “Covid-19 aşısı mı?” diye kendi kendine sorar gibi sordu. Benden “evet” yanıtını aldıktan sonra anlatmaya başladı.

Doktorum, “Neden aşı olmak istiyorsunuz ki? Aşının ne olduğunu, neler getirdiğini, ileride ne yapacağını kimse bilmiyor. Kimse de garanti vermiyor. Zaten aile doktorları olarak da biz aşı yapmıyoruz. Bunu federal hükümet ve eyalet hükümetleri koordine ediyor. Üstelik aşının bir garantisi de yok ve aşıyı üretenler de bu garantiyi vermiyor. Aşı, belki de coronadan daha tehlikeli” ifadesini kullandı.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Almanya'da devlet bir yandan aşıya zorluyor. Diğer yandan doktorlarının en az bir kısmı, aşıya karşı… mRNA aşıları, henüz yeni sonuçları bilinmiyor. Bunlarla birlikte vektör aşıların da, grip aşısı gibi gerekli olup olmadığı tartışılıyor.

Avrupa Birliği ise, “Aşı olmayana seyahat ve sosyalleşme özgürlüğünü kısıtlamaktan”, bu kısıtlamaları aşmak için, “Aşı yaptırana, aşı pasaportu çıkarmaktan” söz ediyor. Kısacası, aşı konusunda kafası karışık olan sadece vatandaş değil, bilim dünyası da fena halde bölünmüş durumda.

Yorumlar (1)
Ramazan çiçeksay 1 ay önce
Peki ölen binlerce kişinin vebalini kim üstlenecek virüs var diye insanlara bilinmedik ilaçları kullandıranlar verilen ilaçlar yüzünden ölen binlerce insan ne olacak şimdi
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?