banner29

Almanya'nın Türkiye'ye silah ihracatı ikiye katlandı! PKK destekçesi vekil çıldırdı...

Almanya'dan Türkiye'ye yapılan silah ihracatı 2019 yılında bir önceki yıla göre iki kat arttı. Terör örgütü PKK destekçisi Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Türkiye'ye silah ihracatının sürdürülmesini 'sorumsuzluk' olarak nitelendirdi.

Gündem 10.03.2020, 12:35 10.03.2020, 13:00
Almanya'nın Türkiye'ye silah ihracatı ikiye katlandı! PKK destekçesi vekil çıldırdı...

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Alman hükümeti 2019'da Türkiye'ye 31 milyon 600 bin euro tutarında silah ve teçhizat ihracatına onay verdi.

Sol Parti meclis grubunun soru önergesine Dışişleri Bakanlığ'ının verdiği yanıta göre, Türkiye'nin ekim ayında Suriye'nin kuzeyinde başlattığı askeri harekâtın ardından ihracat izinleri önemli ölçüde azaltılsa da tamamen durdurulmadı. 

Soru önergesine verilen yanıta göre, Alman hükümeti 2018'de Türkiye'ye 12 milyon 900 bin euro tutarında 58 silah ve teçhizat sevkiyatına onay verdi.

Geçen yıl ise 31 milyon 600 bin euro tutarında 187 sevkiyata izin verildi. Ancak Türkiye'nin 9 Ekim'de 'Barış Pınarı' harekâtına başlaması ile silah ve teçhizat sevkiyatında önemli ölçüde düşüş kaydedildi. 2019'un son üç ayında, toplamda sadece 3 milyon 100 bin euro tutarında 5 onay verildi.

PKK DESTEKÇESİ VEKİL: SATIŞ DURSUN

Terör örgütü PKK'ya verdiği destekle öne çıkan Türkiye asıllı Sol Partili milletvekili Sevim Dağdelen, Türkiye'ye silah ve teçhizat ihracatına onay verilmesini ve sevkiyatın sürdürülmesini 'sorumsuzluk' olarak nitelendirdi. Türkiye'ye silah satışının tamamen durdurulmasını talep eden Dağdelen, "Federal Hükümet'in silah ihracat politikası bütün bölge için korkunç ve insanlara yeni kaçış nedenleri yaratıyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?