banner30

banner29

Amerikan sitesi yazdı! Türk Ordusu en güçlüsü...

ABD nationalinterest.org sitesinin yazarı Mizokami, Türk ordusunun darbe girişimindeki tasviyelere rağmen hâlâ bölgenin en güçlü ordusu olduğunu belirtti.

Gündem 16.01.2020, 17:09
Amerikan sitesi yazdı! Türk Ordusu en güçlüsü...

Amerika’da yaklaşık 30 yıldır yayında olan “The National Interest” sitesi çok çarpıcı bir analize imza attı. Kyle Mizokami tarafından kaleme alınan yazıda, Mehmetçik için övgü dolu ifadeler kullanıldı. Yazıdaki dikkat çeken bözı bölümler şöyle: “Ankara, 2016’da başarısız darbe girişimi sonrasında ordusunu tekrar tekrar tasfiye ederek zayıflattı, ancak hâlâ çok güçlüler.

İki kıtada yer alan Türkiye, Avrupa veya Asya’daki en güçlü silahlı kuvvetlerden birine sahip. Dört yüz binden fazla güçlü silahlı kuvvetleri var. Kara hava ve denizin yanı sıra Özel Kuvvetler Kolordusu var ve doğrudan Genelkurmay Başkanlığına bağlı. Türk Hava Kuvvetleri, yaklaşık 300 F-16 Savaş Şahininden oluşan bölgedeki en güçlü kuvvetlerden biridir. Ayrıca, Türk Donanması, bir düzineden fazla denizaltı ve deniz piyade tugayı ile Doğu Akdeniz’in en büyüklerinden biridir. Türk ordusunun teçhizatının çoğu yabancı ancak ülke şu anda askeri sanayi üssünü kuruyor. Türkiye, tanklar, roketler ve füzeler geliştiriyor ve yabancı savunma sanayi ile bağlarını koparıyor. Türkiye F-35’in üretim ortaklarındandı. Hatta Türkiye şimdi kendi savaş uçağını geliştiriyor...”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?