banner29

Avrupa Birliği İtalya'dan özür diledi! 'Bundan sonra yanınızdayız...'

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, koronavirüs kriziyle başa çıkmaya çalışan İtalya'dan özür dileyerek, "Ama artık yanınızdayız" dedi. Türkiye, İspanya ve İtalya'ya tıbbi destek malzemeleri yollamış ve dünyanın takdirini kazanmıştı.

Gündem 03.04.2020, 11:45
Avrupa Birliği İtalya'dan özür diledi! 'Bundan sonra yanınızdayız...'

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en ağır şekilde etkilenen ve salgınla mücadelede yalnız bırakılmaktan şikayetçi olan AB üyesi İtalya'ya AB Komisyonu'ndan özür geldi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalyan "La Repubblica" gazetesine bir makale yazarak AB'nin İtalya ile başlangıçta yeterince dayanışma göstermediğini kabul etti.

'Artık yanınızdayız'

Alman siyasetçi, makalesinde çoğu AB ülkesinin krizin başlangıcında fazlasıyla kendi durumuna odaklandığını belirterek "Pandemiyi sadece hep beraber Birlik olarak yenebileceğimizi fark etmediler. Bu inciticiydi ve bundan kaçınılabilirdi. Ama bugün Avrupa İtalya'nın yanındadır" ifadelerini kullandı.

Von der Leyen, Almanya örneğinde olduğu gibi Avrupa çapında kısa çalışma uygulaması için 100 milyar euroya varan kaynak sağlanacağını belirterek ilk uygulamanın İtalya'da başlatılacağını vurguladı. AB Komisyonu Başkanı, AB yıllık bütçesinde eldeki her euronun koronavirüsle mücadelede kullanılmasını önerdiklerini de hatırlattı.

İnfial uyandırdı

Koronavirüste ağır kayıplar veren İtalya'da AB'nin mesafeli tutumu öfkeye neden olmuş, aşırı sağcı Lig partisi ülkenin AB'den ayrılmasını gündeme getirmişti. Avrupa ülkelerinin İtalya'ya tıbbi malzeme göndermeye yanaşmaması ve aralarında Almanya'nın da bulunduğu bazı ülkelerin koronavirüsle mücadelede ortak Euro tahvili çıkarılmasını reddetmesi Brüksel ile Roma arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden olmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?