banner29

Berat gecesi namazı nasıl kılınır? Berat gecesi duası, berat gecesi ibadetleri nelerdir?

Berat gecesi namazı nasıl kılınır? sorusunun yanı sıra Berat gecesi duası, berat gecesi ibadetleri nelerdir? aranıyor. 2021 Berat gecesi ne zaman? Berat gecesinde edilecek dualar ve çeklecek zikirler nelerdir?

Gündem 03.03.2021, 12:00
Berat gecesi namazı nasıl kılınır? Berat gecesi duası, berat gecesi ibadetleri nelerdir?

Mübarek Berat gecesinde kılanacak namazlar merak ediliyor. Berat Gecesi, rızkın tertip edildiği, doğacak çocukların deftere geçirildiği, amellerin Allah'a arz olunduğu, öleceklerin isimlerinin de özel bir deftere yazıldığı önemli bir gecedir. Peygamber Efendimizin, gündüzünü oruçla, gecesini ibadetle geçirilmesini tavsiye ettiği bu gecede, Berat Kandili namazı araştırılmaktadır. Peki Berat Kandili namazı var mıdır? Kaç rekattır ve nasıl kılınır? Peygamber Efendimiz (sav)'in Berat gecesinde ettiği Berat gecesi duası ve berat gecesi ibadetleri haberimizde...

BERAT GECESİ NAMAZI VAR MI, NASIL KILINIR?

Berat Kandili namazı için İmam Gazali, yüz rekat namaz kılınması hakkında bir rivayete yer vermektedir. Hadis alimleri ise bu namazın sünnette yeri olmadığını belirtiyorlar. Şafii mezhebine göre bu namaz sahih değildir ve sevabı da yoktur. Hanefi mezhebine göre ise hadisin mevzu değil zayıf olması nedeniyle bu namazı kılmakla sevab alınabilir.

İmam Gazali gibi bir imamın bunun kılınmasına taraftar olması, en azından onun bu hadisi uydurma değil, zayıf gördüğünü ve "Salih amellerde zayıf hadislerle amel edilebileceğini" düşündüğünü göstermektedir.

O geceyi ibâdet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kılmak sevaptır. Fakat o geceye mahsus belirli bir namaz şekli yoktur.Fakat alimlerin bu namazı kılması nedeniyle bir sakınca olmadığını gösterir.

Ayrıca bu geceyle ilgili Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

"Şaban ayının yarısı (Berat Gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenâb-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: 'Benden af dileyen yok mu; onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu; şifâ vereyim.' "

BERAT GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Berat Kandili Gecesinde kılınan 100 rekatlık namaz var. Berat Kandili namazına şöyle niyet edilir;

"Ya rabbi, niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle"

NAMAZIN KILINIŞI

– 2 rekatta bir selam vererek kılınır.

– Her rekatta Fatiha Suresi'nden sonra 10 tane İhlas Suresi okunur.

– İlk rekatlarda Fatiha'dan önce Sübhaneke okunur.

– Fatiha'da Besmele çekilir, İhlas surelerinde ve Sübhanake'de Besmele çekilmez.

– Namazın tamamını peşpeşe kılmak gerekmez. Ara verilebilir, abdest tazelenip tekrar devam edilebilir.

– Bu namaz gece tamamlanamazsa, kerahet vakitlerine dikkat etmek koşuluyla ertesi günün ikindi namazı vaktine kadar yetiştirebilir.

BERAT KANDİLİ KISA NAMAZ

Berat gecesi kılınan namazlardan biride iki rekat olarak kılınır.

Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun sure kalınır, bu konuda belli bir tahdit yoktur, ne kadar dayanabilirsen.

İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için alemlerin Rabbine kalkar…

BERAT KANDİLİ NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

İslam alemi tarafından idrak edilen kandiller ve diğer dini geceler, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre akşam ezanının okunmasıyla başladığı için, Berat Kandili'nde kandil namazı kılmak isteyen vatandaşlar,akşam namazıyla birlikte ibadet etmeye başlayabilir. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan net bir açıklama olmasa da yatsı namazı ile de ibadetlerini devam ettirebilir.

BERAT GECESİ DUASI

Peygamber Efendimiz (sav)'in Berat gecesinde okuduğu dua;

"Allah'ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim."

Yine bu gecede edilebilecek kıymetli dualar bulunuyor. Onlar da şöyle;

"Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike."

Anlamı:

"Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?