Bor üretiminde tarihi adım!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Türkiye’nin ilk Bor Karbür Üretim Tesisi’nin temeli Bandırma’da atıldı.

Bor üretiminde tarihi adım!

Türkiye’nin ilk Bor Karbür Üretim Tesisi’nin temeli, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde gerçekleşen törenle atıldı. İlk etapta 1000 ton/yıl kapasiteyle devreye girecek olan ve yatırım tutarı yaklaşık 70 milyon dolar olan tesiste, zırh üretimi ve nükleer başta olmak üzere farklı sektörlerde kullanılan bor içerikli ürünler üretilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Rezerv Kadar Pazar” hedefi kapsamında temelini attığı Bor Karbür Bandırma Tesisleri için düzenlenen törene, Balikesir Valisi Ersin Yazıcı, Eti Maden Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serkan Keleşer ve Çinli CMEC Şirketi Başkan Yardımcısı Fung Yanshui ile çok sayıda davetli katıldı.


Türkiye topraklarındaki zengin rezerviyle dünyanın ilgisini ülkemizin üzerinde toplayan bor madeni, hükümet politikasıyla 2004 yılında atılan önemli adımların sonuçlarını bugün önemli bir avantaja dönüştürüyor. Bor madeni, dünyanın en büyük sanayileri olan uzay, havacılık, savunma ve elektronik endüstrilerinde kullanılıyor ve geleceğin enerji kaynağı taşıyıcısı olarak tanımlanıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selma aydin
Selma aydin - 4 hafta Önce

Haberi okuyunca bir an sevindim bor u işleyen fabrika mi açtık diye haberin sonunda hayalkirikligina uğradım Çinli şirket yönetim yardımcı felan ne oluyor.. Desenize biz isletemedik cinlilere sattık yazıklar olsun elin Çinli si ta Çin den gelmiş bizimki bor maddemizi isletecek bizde doğu Türkistan diye hoykurelim yeri geldikçe yuh.

SIRADAKİ HABER

banner5