Bugün 21 Aralık 2018 kışın ilk günü ve en uzun gece

Google’dan 21 Aralık kış gündönümü için doodle!

Bugün 21 Aralık 2018 kışın ilk günü ve en uzun gece

Google'ın ana sayfasında "doodle" olarak adlandırılan özel tasarımlı logoda, donmuş denizin altından bir canlı çıkıyor ve kar tanesine uzanmaya çalışan adamı yukarı kaldırarak kar tanesine ulaşmasını sağlıyor. Logonun üzerine tıklandığında ise kış gündönümüne ilişkin bilgiler geliyor. Kuzey yarım kürede yer alan Türkiye'de de bu gece en uzun gece olacak ve 22 Aralık'tan itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlayacak. Peki 21 Aralık kış dönümü nedir? İşte 21 Aralık kışın ilk günü, kış gündönümü ve en uzun gece ile ilgili bilgiler...

Bugün, Türkiye yılın en uzun gecesini yaşayacak. Sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar her 21 Aralıkta olduğu gibi karanlıkta yollara düşecek.

Kuzey yarım kürede en uzun geceyi ifade eden 21 Aralık'tan itibaren günler uzamaya, güney yarım kürede ise kısalmaya başlar. O nedenle bu tarih kuzey yarım kürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılıyor. Google, kış mevsiminin ilk günü için özel bir doodle yayınladı.

21 Aralık, güneş ışınlarının Oğlak dönencesine dik gelmesiyle Güney yarım kürede yaz ayının, Kuzey yarım kürede kış ayının başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Bu tarihten itibaren Kuzey Yarımküre'de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre'de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar. 21 Aralık gecesi Türkiye en uzun geceyi yaşayacak.

Kuzey yarım kürede yer alan Türkiye'de de bu gece en uzun gece olacak ve 22 Aralık'tan itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlayacak. Ülkemizde en uzun gece ise, sınırlarımızın en kuzeyinde yer alan Sinop'ta yaşanacak.

21 ARALIK KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?
Kış gündönümünde güneş ışıkları oğlak dönencesine dik gelir. Kuzey yarım kürede günler uzamaya, güney yarım kürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarım kürede kışın, güney yarım kürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla birlikte bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarım kürede en uzun gün, kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5