banner30

banner29

Christchurch cami saldırılarının yıldönümünde şehitler rahmetle anılıyor!

Geçtiğimiz yıl 15 Mart tarihinde Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrindeki El Nur Camii ve Linwood İslam Merkezine yapılan ırkçı saldırıda ibadet eden 51 Müslüman şehit olurken 49'u ise yaralanmıştı.

Gündem 14.03.2020, 16:47
Christchurch cami saldırılarının yıldönümünde şehitler rahmetle anılıyor!

Christchurch cami saldırıları, 15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrindeki El Nur Camii ve Linwood İslam Merkezine yerel saatte 13.40'ta gerçekleştirildi. Saldırılarda 51 kişi hayatını kaybederken 49 kişi ise yaralandı. Polis ayrıca birden fazla araçta bomba bulunduğu bilgisini de doğruladı. Saldırılar 1997'deki Raurimu katliamından bu yana Yeni Zelanda’daki ilk toplu katliam olarak kayıtlara geçti.

Katliamla ilgili aranan 4 isimden biri, saldırı anında kullandığı silahlarında ve çevrimiçi gönderilerinde Neo-Nazi ve beyaz üstünlüğünü savunan On Dört Kelime oluşumunu destekleyen mesajlar bulunan 28 yaşındaki Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant isminde bir caniydi.

NUR CAMİİ

Christchurch'ün Deans Caddesi'ndeki Nur Camii'nde ilk belirlemelere göre, 500 kişi Cuma Namazı kılıyordu. Saldırgan caminin önünden başlayarak içeri girdi ve ibadet eden kişileri öldürmeye başladı. Bir görgü tanığı gazetecilere, saldırganın camiden kaçtığına ve kaçarken arabada otomatik bir silah gibi görünen şeyleri düşürdüğünü gördüğünü söyledi.

LİNWOOD İSLAM MERKEZİ

İkinci bir tetikçi Linwood İslami Merkezine saldırdı ve polis açıklamasında eş zamanlı birden fazla saldırı olduğunu doğruladı. Müslüman bir ibadethane görevlisi, kişisel silahını kullanarak, saldırıyı durdurmak istedi. Bu sırada saldırganları kovalarken iki el ateş etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?