banner29

Darbe şakşakçısı Recep Gürkan itiraf etti! 'İflas bayrağını çekeceğiz...'

CHP'li Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediyelerin çok büyük sıkıntılar içinde olduğunu belirterek, "Maalesef belediyeler açısından işler iyi gitmiyor" dedi.

Gündem 24.12.2019, 13:48 24.12.2019, 14:06
Darbe şakşakçısı Recep Gürkan itiraf etti! 'İflas bayrağını çekeceğiz...'

Uzun yıllardır Edirne Belediye Başkanı olan Recep Gürkan, belediyelerin çok ciddi finans krizi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, "Maalesef belediyeler açısından işler iyi gitmiyor. Eğer yerel yönetimleri bu açmazların içinden çıkarmazsak, artık kültür sanat gibi etkinlikleri görmeyi beklemek hayal olacak" dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye'de belediyelerin içinde bulundukları çıkmazları ve Edirne Belediyesi olarak yaptıkları çalışmaları ANKA Haber Ajansı'na anlattı.

BELEDİYECİLİĞİN YENİDEN YAPILANMAYA İHTİYACI VAR

Gürkan, çok ciddi finans sorunları ile karşı karşıya kalan belediyecilikte acilen yeniden yapılanma ve revizyona ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Gürkan, "Belediyelerin, finans, ekonomik, yapısal, makine, ekipman, personel sorunu var. Yedi yirmi dört hizmet veren belediyeler bir açmaz içine giriyor. Şimdi bu sarmal gittikçe büyüyor. Çünkü belediyeciliğin yeniden bir revizyona yeniden bir yapılanmaya ihtiyacı var" dedi.

KONAKLAMA VERGİSİ BELEDİYELERE VERİLMELİ

Yeni getirilen konaklama vergisine değinen Gürkan, bu verginin bütün dünyada, "Belediye vergisi" olarak bilindiğini söyledi. Gürkan, bu verginin merkezi hükümet yerine belediyelere verilmesi gerektiğini kaydetti.

Gürkan, "Türkiye’de 1389 belediye var, bu belediyelerin finans kaynakları sınırlı, bu Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik açmazı gösteriyor. Her ay vergi gelirlerinden alınan payın yüzde 6’sını belediyelere dağıtıyorsunuz ama il ve ilçe belediyelerine bunun yüzde bir buçuğunu veriyorsunuz" diyerek, belediyelerin ekonomik açıdan rahatlatılması için konaklama vergilerinin yerel yönetimlere bırakılması gerektiğini söyledi.

MUHALEFET BELEDİYELERİ HACİZ BASKISI ALTINDA

Belediyelerin büyük bölümünün vergi borcu ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Recep Gürkan, muhalefet partilerine ait belediyelerin haciz baskısı ile karşı karşıya bırakıldığını belirterek, şunları söyledi:

"Çok sayıda personel çalıştırılıyor belediyelerde ve bu nedenle nerdeyse bütün belediyelerin SGK ve vergi borçları var. İktidar belediyelerine, ne kadar borcu olursa olsun SGK'dan haciz gitmiyor, alacaklarına tedbir koyulmuyor, haciz gitmiyor ama muhalefet belediyesi iseniz, bütün her şeyiniz bloke ediliyor, siz bağlanıyorsunuz, maaşları ödeyemez hale getiriliyorsunuz ve bu durum sizi gittikçe kaotik bir hale getiriyor belediye olarak. Burada amaç, benden olanlar çok yaşasın, benden olmayanlar hizmet edemez hale gelsin, vatandaşın gözünde kötü duruma düşsün. "

ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN

Türkiye'de merkezi yönetimin yerelin sorunlarını çözemeyeceğine işaret eden Gürkan, bu nedenle bir an önce belediyeleri güçlendirecek tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

Gürkan, "Bir sokakta yol bozuldu, su borusu patladı, kanalizasyon taştı, bunu kim yapacak? Belediye yapacak. Belediyenin bunu yapması için alet edevata, personele, kalifiye elamana, onu çalıştırması için de paraya ihtiyacı var. Amiyane deyimle Allah sonumuzu hayır etsin diyoruz. İşleri yürütüyoruz ama emin olun çok zorlanarak yürütüyor belediye başkanları" diyerek, karşılaştıkları sorunları dile getirdi.

EDİRNE ŞANSLI İL

Finans kaynakları açısından Bulgaristan ve Yunanistan'la sınır ticareti olduğu için Edirne'nin şanslı bir il olduğuna dikkat çeken Recep Gürkan, şöyle devam etti:

"Türkiye’de iki şanslı il var, biri Edirne, biri Van. Sınır ticaretinden faydalanıyoruz. Edirne’yi kurtarmak Türkiye’yi kurtarmak anlamına gelmiyor. Biz bu kadar ekonomik bağlamda rahat olduğumuz halde, ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Ben bir Orta Anadolu, Karadeniz, Güneydoğu'daki belediyeleri düşünemiyorum, arkadaşlarım mevkidaşlarım ne yapıyor valla gerçekten alkışlamak gerekiyor onları."

KADIN EĞİTİMİNE ÖNEM VERİYORUZ

Türkiye'nin en önemli sorunu olan işsizlik sorununu Edirne'de, meslek edindirme kursları ile aşmaya çalıştıklarını anlatan Gürkan, özellikle kadın eğitimi konusuna büyük önem verdiklerini söyledi. Gürkan, kurslarda kalifiye elaman yetiştirip İŞKUR vasıtası ile kadınların işe yerleştirdiklerini belirterek "Belediyelerin doğrudan istihdam sağlama görevi yok ancak, o köprüyü kurma görevi var. Biz işverenin ihtiyacına göre kalifiye eleman yetiştirip, hem kentlerin ekonomik anlamda rahatlamasını sağlamaya çalışıyoruz, hem de Edirne ortamını işveren açısından daha cazip hale getirerek, daha çok yatırım gelmesini sağlayacak bir paradigma yaratıyoruz" dedi.

Gürkan, yaptıkları çalışmaların başarılı sonuçlarını almalarına rağmen, belediylerin finas sorunun çözümlenmemesi durumunda, şehirlerde kültür sanat etkinliklerini görmenin hayal olacağı uyarısında da bulundu.

Yorumlar (1)
Edirne 1 yıl önce
Mahkemede şok ifadeler
Edirne Belediyesi’nde görevli olan bir yetkili hakkında “Görevi kötüye” kullanma iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmada müştekiler Ş. Y., M. Y. ve S. T. şok iddialarda bulundular. Müştekiler, sanık yetkilinin, müteahhit S. A. B.’nin talimatı olmadan ödeme yapmadığını öne sürerek, “Müdür bize çek kestiğinde müteahhit S. A. B.’ye yönlendiriyordu. Bizler de yüzde 18 komisyon karşılığı S.A.B.’ye çekleri götürüp, bankada imzalayarak alacaklarımızı alıyorduk” dedi.Mahkemede şok ifadeler
Edirne Belediyesinde görevli bir müdür hakkında “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Edirne Adliyesi 7’nci Asliye Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Edirne Belediyesine iş yapan müteahhitlerden Ş. Y., M .Y., S. T. ve mimar S. S. S’nin müşteki sıfatıyla katıldığı duruşmaya sanık müdür katılmadı. Sanık müdafiinin de katılmadığı duruşmada müşteki müteahhitlerin beyanları alındı. Kimlik tespitinin ardından ilk ifade veren mimar S. S .S, Edirne Belediyesi ile ilgili çok fazla alışverişi olmadığı için sanıktan şikayetçi olmadığını söyledi.

Komisyon karşılığı ödeme iddiası

Müteahhitlerden Ş.Y., müdürden şikayetçi olduğunu belirterek, “Sanık, müteahhit S. A. B. ve önceden belediye başkan yardımcısı olan Ç. G.’nin talimatı olmadan bize ödeme yapmamıştır” dedi. Bu kişilerin telefon ettikten sonra sanık müdürün çeklerle ödeme yaptığını öne süren Ş. Y., “Bu kişiler telefon açınca 100, 200, 300 bin TL’lik çekler verip, bu çekleri S. S. B.’ye götürüp paramızı almamızı söylüyordu. Biz de bu çekleri S. A. B.’ye götürüyorduk. S. A. B., bizden yüzde 18 komisyon kesip, çeklerin bedelini ödemekteydi. Daha sonra S.A.B., bu çekleri belediyeye götürüp, bunları tahsil etmekteydi” dedi.

Aynı gün tahsilat

Bir diğer müteahhit S. T. de aynı iddialarda bulundu. Sanık müdürden şikayetçi olduğunu anlatan S. T., “Müteahhit S. A. B.’den talimat gelmeden alacaklarımızı alamıyorduk. S. A. B., telefon açıp talimat verdiğinde, bize çekler vermekteydi. Biz de bu çekleri sanığın talimatı doğrultusunda S.A.B.’ye götürüp kırdırıyorduk. Daha sonra S.A.B., aynı gün bu çekleri bankaya götürüp, tahsil ediyordu. Daha doğrusu bankaya beraber gidip, biz imzaları atıyorduk ancak parayı S. A. B. alıyordu” iddiasında bulundu.

Tehdit ve yönlendirme

Müteahhit M. Y. de sanığı müteahhit S.A.B.’nin yönlendirdiğini ve tehdit ettiğini öne sürdü. M.Y., “Sanık, benim çok küçük miktardaki alacağımı ödemezken, S.A.B. isimli kişi sanığa talimat verdiğinde büyük miktarlı ödemeleri aynı gün yapmaktaydı. Ayrıca sanık bizi S. A. B.’ye yönlendirip, ona iskonto vermemizi sağlıyordu. Sanık bizim adımıza çekler kestiği zaman, bu çekler resmiyette bizim adımıza oluyordu. Ancak bu çekleri S. A. B.’nin belediyedeki adamı olan A. C. isimli kişi alıp, S.A.B.’nin kasasına koyuyordu. Daha sonra aynı gün akşamüzeri S. A.B. ile bankaya gidip, yüzde 18 iskonto karşılığında bankadan tahsil ediyorduk. Bankaya biz her seferinde S.A.B. ile gitmiyorduk, bazen çalışanlarıyla gidiyorduk. Mağduruz. Sanığı, müteahhit S.A. B. tehdit ediyor ve yönlendiriyordu” dedi. Mahkeme heyeti, sanık müdürün avukatının sağlık raporunu sunmasından dolayı ve sanığın avukatı tarafından hazır edilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?