Dilipak: Bazı gazeteler tirajlarını fazla gösteriyor

Usta yazar Abdurrahman Dilipak bazı gazetelerin tiraj rakamlarını fazla gösterdiğini belirtti. Yazdıklarına yanıt almayı beklemeyen Dilipak, “Sonu belli olan bir felakete doğru, yokuş aşağı sanki” dedi

Dilipak: Bazı gazeteler tirajlarını fazla gösteriyor

Usta yazar Abdurrahman Dilipak, gazetelerin satış rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek tirajların fazla gösterildiğini belirtti.

“100 binli rakamlarda 8 gazete var. Ama aslında onların 5’inin toplamı 200.000 etmez” diyen Dilipak, “Biliyorum, bunları yazınca yine birilerinin canı sıkılacak. Savcılar soruşturma açmayacak, BİK açıklama yapmayacak, İletişim Başkanlığı da bu konularda sessiz kalacak” tepkisini gösterdi.

Yaşananları “Sonu belli olan bir felakete doğru, yokuş aşağı, koşarak gidiyoruz sanki” sözleriyle değerlendiren Dilipak, Akit’te “2020’ye girerken tiraj raporu” başlığıyla bir yazı kaleme aldı.

Bazı gazetelerin tiraj rakamlarını paylaşan Dilipak, “Media bu ‘sahtecilik’ üzerinden BİK üzerinden kamuyu, ‘tıklama’ sayısı üzerinden özel sektördeki reklam vereni ve okurlarını aldatmaya devam ediyor” dedi.

Dilipak şöyle devam etti:

Okur gazeteler de ne arıyor, ne okuyor, o da bir başka alem. Tencere yuvarlandı kapağını buldu. Okur gazetesini, gazete okurunu üretti. Biz hep birlikte kendimizi değiştirmemiz gerek. Bu gidişat iyi değil, yarın çok geç olabilir. Media insanların beynine, kalbine, vijdanına dokunuyor. Hep birlikte kirlettiğimiz havayı teneffüs ettiğimiz gibi bu mediadan besleniyoruz. Suyu filitre ediyoruz da, medianın filitresi de yok! Sonu belli olan bir felakete doğru, yokuş aşağı, koşarak gidiyoruz sanki!
(…) Biliyorum, bunları yazınca yine birilerinin canı sıkılacak. Savcılar soruşturma açmayacak, BİK açıklama yapmayacak, İletişim Başkanlığı da bu konularda sessiz kalacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5