banner29

Dilipak neden 26 yıldır kravat takmıyor? Erdoğan'ın o talimatına...

Usta yazar Abdurrahman Dilipak'ın, 26 yıldır kravat takmama nedeninin Recep Tayyip Erdoğan'la alakalı olduğu ortaya çıktı.

Gündem 17.02.2020, 17:05
Dilipak neden 26 yıldır kravat takmıyor? Erdoğan'ın o talimatına...

Bugünlerde bazı haber sitelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kravatla ilgili geçmişten bugüne izlediği tutum yazılıp çiziliyor. Refah Partili yıllarda "Batılılara benzememek adına" kravattan uzak duran İslami hassasiyete sahip isimler, siyasi roller almaya başlayınca bu tutumlarında yumuşamaya gitmişlerdi. Özellikle Erbakan'ın "Versace" marka kravatı öylesine şöhret olmuştu ki, sadece partililer değil, siyasetçiler o modaya ayak uydurmaya çalıştılar. 

Erbakan'ın Versace marka sarı kravatı, onun "İslam ve modern" hayat tartışmasında hep "hem modern, hem İslamcı" söylentilerine neden olmuştu. Ancak Erbakan etkisi asıl talebelerinde kendisini gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi hayatta rol almaya başladığı günden beri kravatı kabullendi ve hafta sonları dışında verdiği sivil görüntüleri saymazsak kravatsız pekte basının karşısına çıkmadı. Ancak Erdoğan'ın Erbakan'dan daha keskin bir tutumu olduğu bu süreçte görüldü. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLUNCA ERDOĞAN!

Erdoğan, kravatla ilgili Refah Partili tabanın ortaya koyduğu sivil tepkiye ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda "resmi" tutumla cevap verdi. Özel kalem müdürüne kesin bir talimat vererek, "Başkan odasına girecek kişi mutlaka takım elbiseli, kravatlı, traşı ve üstü başı düzgün halde girecek" diye talimatını verdi. Bu talimatı bürokrasi için anlamlıydı ama, Erdoğan, kendisini ziyarete gelen STK ve parti tabanındaki isimlere de aynı tutumu uygulamak istedi. Hatta Özel kalem müdürü kravatsız olanları makam öncesinde incitmeden kravat takmaya davet ediyordu. 

İLK İSYAN; DİLİPAK'TAN GELDİ!

Erdoğan'ın Kravat mecburiyeti partili çevrelerde gülümsemeyle eleştiri konusu dahi oluyordu. Hatta bazı partililer "kravat takmamak için başkanı ziyarete gitmiyorum" diye esprililer yapıyordu. İşte o günlerde popüler bir isim olarak İslami camianın önde gelen gazeteci yazarı olan Abdurrahman Dilipak bu "dayatmaya" tepki koymak istedi. Kravat takmayı tümüyle reddetti ve "kravatı asla takmayacağım" diyerek bunu deklare etti. Dilipak'ın bu tepkisi Erdoğan'ın "dayatmasına" karşı bir sivil reddiyeydi aslında. Öyle de oldu. Dilipak o günden bugüne hiç kravat takmadı. Erdoğan'ın makam görevleri hep değişti. Parti genel başkanı oldu, Başbakan oldu, Cumhurbaşkanı oldu, Başkan oldu ama kravat mecburiyeti hala devam ediyor. Dilipak ise hep gazeteci  olarak kaldı. Onunda kravat boykotu halen devam ediyor.

OrtaTV

Yorumlar (1)
Ilhan 1 yıl önce
Bir dilipak kaldı bizim mahallede.
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?