banner29

Din alimlerinden çarpıcı Türkiye ve Libya çağrısı! Harekete geçtiler

Libya Din Adamları ve Alimleri Topluluğu, darbeci Hafter güçlerinin Trablus'u ele geçirmek için başlattığı saldırısına karşı birçok şehirde ilan edilen seferberlik kararını desteklediğini açıkladı.

Gündem 23.12.2019, 14:38
Din alimlerinden çarpıcı Türkiye ve Libya çağrısı! Harekete geçtiler

Libya Din Adamları ve Alimleri Topluluğu yayımladığı bildirisinde, darbeci Hafter güçlerinin Trablus'u ele geçirmek için başlattığı saldırısına karşı birçok şehirde ilan edilen seferberlik kararını desteklediğini açıkladı. Darbeci Hafter'e destek veren ülkelerle ilişkilerin kesilmesi ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Türkiye ile imzaladığı askeri ve güvenlik mutabakat zaptının aktifleştirilmesinin hızlandırılması için çağrıda bulunuldu.

PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Libya Din Adamları ve Alimleri Topluluğu Üyesi Abdurrahman Kaddu ise, Hafter'in gaddar olduğunu, Hafter ve destekçisi konumunda olan ülkelere karşı birlik ve beraberlik içerisinde mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Hafter’in destekçilerini de sıralayan Abdurrahman Kaddu, "Ülkemiz, şer mihrakı olan Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya tarafından doğrudan desteklenen gaddar ve savaş suçlusu Halife Hafter milisleri tarafından bir saldırıyla karşı karşıyadır. Bu noktadan hareketle vatanı ve vatandaşı korumak keza düşmanı defetmek, Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin üzerine düşen bir sorumluluktur" diye konuştu.

HAFTER'E HALK DESTEĞİ YOK

Darbeci General Hafter, liderliğini yaptığı Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin Trablus'a girişini kolaylaştırması için başkent sakinlerinin ayaklanmasını ümit ediyordu ancak bu gerçekleşmedi. Halk desteğinden yoksun darbeci milis lideri Halife Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için başlattığı saldırının üzerinden aylar geçmesine rağmen hedefine ulaşamadı.

Hafter milislerinin, yargısız infazları, esirleri öldürmeleri ve cesetlerine zarar vermeleri, söz konusu kişilerin ailelerinin tepkisine yol açıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?