banner29

'Eline para geçen dindarlar israfta dinsizleri geçti'

İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, bugün yayımlanan yazısında 'eline para geçen dindarların israfta dinsizleri geçtiğini' savundu.

Gündem 25.04.2019, 17:31
'Eline para geçen dindarlar israfta dinsizleri geçti'

Prof. Hayrettin Karaman, Yeni Şafak'ta "Ahlak herkese lazım" başlığıyla yayımlanan yazısına "Kendi ahlaksızlığını bir şekilde meşrulaştırıp veya bunu bile yapmadan yoluna devam edip başkalarına ahlak dersi vermek de bir çeşit ahlaksızlıktır" ifadesiyle başladı.

Karaman şöyle devam etti:

"Herkes haddini bilecek.

Bir ressam sergi açmış, bir çizmeci de görmeye gelmiş, süvarisi yanında duran bir at tablosunu ressamın yanında eleştirmeye başlamış. Ressam çizmenin üstüne varıncaya kadar onun söylediklerini dikkatle dinlemiş ve not almış, çizmeci ‘gelelim pantolona’ deyince ressam ‘sen çizmeyi aşma, onu da terzi eleştirsin’ demiş.

Bürokratlar ve siyasetçiler ait oldukları toplumun içinden çıkıyorlar. Taban ne kadar ahlaklı ise tavan da o kadar ahlaklı olur. Toplumda kâmil ahlak sahipleri azınlıkta veya müstesna olurlarsa tavandaki kâmiller de azınlıkta veya müstesna olurlar.

Şu ülkede herkesin bir işi var, işi yoksa günlük hayatı var. Herkes önce kendine bakacak ve şöyle bir nefis muhasebesi yapacak: ‘Ben işimde ve davranışlarımda ne kadar ahlaklıyım; din, ahlak ve edeb kurallarına harfiyyen riayet ediyor muyum?’

Adamın biri tecrübe sahibi bir kişiye ‘Ben asla rüşvet almam’ demiş. Kişi ona sormuş: ‘Sen insanların kendisine işi düşen yetki sahibi biri oldun mu hiç?’. ‘Hayır olmadım, ama ben rüşvet almam!’. Kişinin ona cevabı şu olmuş: ‘Sana rüşvet teklif edilmemiş, sen bununla imtihan olmamışsın, bu sebeple sözünü gerçek sayamam!’

İnsanımız balık hafızasına sahip; daha dün gibi olan yakın mazide Müslümanların zaten kısmen yaşayabildikleri dini hayatlarının bile ne kadar kısıldığını, temel insan haklarından nasıl mahrum edildiklerini, bilim, ekonomi, iç ve dış siyasette nasıl dar boğazlarda ve sıkıntılar içinde olduğumuzu unutuyorlar. Son on küsur yılda her tabaka ve kesim için önemli olan neler yapıldı; bunu hemen herkes unutmuş görünüyor.

Herkes kendini aynanın karşısına koyacak yerde hep başkalarını koyuyor, üstün/güzel/kâmil ahlak ölçülerine vurarak değerlendiriyor. Bu da olsun, olmasın diyemem, ama önce herkes kendine bakarsa ayaklar biraz daha yere basar.

Bizim alandan birkaç örnek vereyim:

Vaktiyle İmam Hatip mezunlarının ilâhiyat dışındaki yükseköğretime geçişlerinin önüne engeller konmuştu. Birçok ‘dindar’ Müslüman ve İlahiyat mezunu veliler çocuklarını İmam Hatip’ten aldılar veya oraya göndermediler; yani son tahlilde dünyayı ahirete, maddî imkânı Allah rızasına tercih ettiler.

Son yıllarda okullara Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve İslam Bilgisi dersleri kondu. Bu dersler zorunlu değil, seçmeli idi. Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bu ülkede bu dersleri seçen insan sayısının azlığı ibretlik bir olaydır.

Eline para geçen ve zengin olan ‘dindarlar’, lüks ve israfta dinsiz veya dini hayatı gevşek/kusurlu olanları fersah fersah geçtiler.

Müslümanca örtünmenin ictimai hayata katılmaya engel olmaması için yıllarca mücadele ettik, değerli bedeller ödendi, sonunda engeller kalktı, bu defa da sözde örtünenler ‘örtülü açıklar’ nitelemesinin örneği haline geldiler.

Birçok ‘dindar’ işadamının işyerinde Müslümanca düzen, hakkını verme ve liyakati gözetme yok.

Birçok ‘dindar’ (böyle görünen ve bilinen) olup kamu otoritesi kullanan kimsenin elindeki imkân ve yetkiyi kötüye kullandığına dair pek çok örnek var.

‘Bu saydıkların ‘dindar’ kesimde var da ötekilerde yok mu?’ diye soranlar ve eleştirenler olacaktır.

Vardır, olmaz mı, ama bizde ya hiç ya da az (müstesna) olması gerekmiyor mu?

Sonuç: Biz ne kadar ahlaklı olursak bizi yönetenler de o kadar ahlaklı olurlar; onlar gökten inmediler, bizden çıktılar.

Durum bundan ibarettir, tercihler yapılırken ayaklarımız gerçek durumun üstünde olsun."

Yorumlar (3)
Hh k 2 yıl önce
AMİN. İnşAllah demekten başka; karınca misali işe kendimizden başlamalıyız ki, huyumuz ahlakımız islam camiasına tesir etsin. “Siz kendinizi değiştirmedikçe Allah sizi değiştirmez. “ ayeti kerimesi ne kadar anlamlıdır. Herkesin sadece ben mi sorusuna, evet sadece ben deyip kendinden başlamadıkça Allah zcl hz bizi değiştirmeyecektir. Allah zcl hz bize şuur izan feraset versin. Bu yolda muvaffakiyet lütfetsin de hep birlikte kurtulalım inşAllah. AMİN.
Sinan ünlü 2 yıl önce
Anladımki hayrettin hoca doğru söyledi..
Nacizane az da olsa medrese eğtimim var..
Hayrettin hocanın başta imamhatip okulu ders kitaplarını inçeledim (esgi)..
Mükemmel..
Ancak diolukla ilgili kitabını okudum
Bazı ayetleri biraz eyüp bükmüş..
Ben kamyon şöfürüyüm emekliyim.
2005 yılında fetonun kurana karşı yaptığı
Şu hakareti görmezden geldiniz hocam.
Kırık testi kitabında yayınlarında
Feto dediki
Yahudi ve hıristiyanlar Allah diyor tevhidte biriz.
Bizde peygamberi öğretelim dedi..
Peki onlar Allaha üçlü inanıyorlar
Onlar Allaha inanıyor demek başta ihlas suresini kaldırmak ve inkar etmek olmuştur.
Ben karşı koydum..
Sen ne yaptın hocam..
Anzaklılar şehit dedi feto
Sen ne dedin hocam..
Ben porfösür değilim.kamyoncunun tekiyim.
Ben karşı koydum
Karşlığını beş sene ceza evinde yattım
Bedel ödedim.
Ve herkes fetonun önünde sindi..
Doğrucu 2 yıl önce
Elhak doğru son paragraftakiler. Sizin gibi imitasyon hocalar, gazeteler hazineden çalıyor sizler ordan maaş alıp halkı yonlendiriyorsunuz onlarda yanlışı seçiyor bu kısır döngü içinde israf etmeyen,helal lokma pesindekiler sıkıntılı bir hayat yaşıyorlar. Ahiret aklınıza arada bir gelince, veya işten atılma yaklaşınca da böyle konuşuyorsunuz.
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?