Erdoğan'dan 'Güvenli Bölge' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'dan 'Güvenli Bölge' açıklaması!

Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları...,

- Türkiye, Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır.

- 2011 yılında konsey kurduk ve ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Ülke genelinde devam eden reform sürecinin yeni bir ivme kazanacağına inanıyorum.

KIRIM'IN İLHAKINI TANIMAYACAĞIZ

- Türkiye Kırım'ın yasa dışı ihrakını tanımamıştır, tanımayacaktır. Kırım Tatarı kardeşlerimiz Ukrayna ile tarihi ilişkilerin önemli bir unsurudur. Soydaşlarımızın ana vatanları Kırım'daki varlıklarını devamı önceliğimiz olmayı sürdürecektir.

- Ülkelerimiz arasında devam eden serbest ticaret müzakerelerini artık neticelendirme zamanı gelmiştir. Kendimize 10 milyar dolarlık yeni bir hedef belirledik.

- Karşılıklı atacağımız birçok adım var. Özellikle geçen yıl 1 milyon 300 bin turist ülkemize geldi.
Bu halklarımız arasındaki ilişkilerimizin de ne denli geliştiğinin göstergesidir.

- Görüşmelerimizde mevcut bazı sıkıntıların çözülmesi ve ekonomik ilişkilerimizin yeni seviyelere taşınması konusunda görüş birliğinde bulunduk. Görüşmemizin ana konularından biri FETÖ ile mücadele ve güvenlik alanında iş birliği olmuştur.

- Mevcut iş birliğimizi ilerletme konusunda sayın mevkidaşımla tam bir fikir birliği içerisindeyiz.

ABD İLE MUTABAKAT

3 günlük bir görüşme periyodu oldu. Ve olumlu bir istikamette devam etti. Bu görüşmeler devam edecek ancak şimdi bir adım atııyor. Tarih vermeyeceğim. ABD ile birlikte bir harekat merkezinin kurulmasına karar veridldi. Bu harekat merkezini kurmak sureti ile buradaki süreç başlatılacaktır. Adım atılacak mı konusu var idi. Adım birlikte atılıyor. Burada aslolan Fırat'ın Doğusunda bu adımın atılması meselesi idi. Ve bu da şimdi ABD'liler ile birlikte gerçekleştiriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5