banner29

Eski Sağlık Müdürü ve Müsteşar Mehmet Bakar vefat etti

İstanbul'un eski sağlık müdürlerinden olan ve bir dönem müsteşar yardımcılığı görevini de yapan Mehmet Bakar hayatını kaybetti. Bakar'ın cenaze namazı bugün Fatih Camisinden ikindi namazına müteakiben kılınacak ve Edirnekapı mezarlığına defnedilecek.

Gündem 11.10.2020, 15:19
Eski Sağlık Müdürü ve Müsteşar Mehmet Bakar vefat etti

İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi görev Mehmet Bakar hayatını kaybetti.

Cenazesinin bugün İstanbul'da Fatih Camisinden ikindi namazına müteakiben kılınacağı ve Edirnekapı mezarlığına defnedileceği öğrenildi.

Mehmet Bakar 'efsane sağlık müdürü' olarak anıldı.

DİK DURUŞUYLA TANINIYOR

Dr. Mehmet Bakar, İstanbul il sağlık müdürlüğü görevi boyunca ehliyet ve liyakate verdiği önem doğrultusunda yaptığı atamalarla gündeme geldi. Müdürlüğü döneminde ortaya koyduğu çalışmalarla 'efsane sağlık müdürü' olarak anıldı. 28 Şubat sürecinde darbeci ve yasakçı zihniyete karşı mücadelesiyle bilinen Bakar, özellikle başörtülü sağlık öğrencilerinin ve görevlilerinin haklarını savundu.

Hekim Hakları Derneği'nin kurucu başkanı olarak görev aldı. Aynı dönemde yurt içinde eğitim hakları elinden alınan onlarca başörtülü sağlık öğrencisinin Viyana ve çeşitli yurt dışı üniversitelerde eğitim alabilmeleri için yoğun çaba sarf etti. İş adamları ve öğrenciler arasında köprü kurarak burs ve maddi destek sağladı.

Post-modern darbecilere karşı hukuk mücadelesi başlatan Bakar, bu alanda AİHM'ye ilk başvuruda bulunan isim oldu. Aynı süreçte çok sayıda ölüm tehdidi alan 'efsane sağlık müdürü' kariyeri boyunca görevden alma, sürülme gibi mobbinglere uğradı. Sağlık ve milli görüş camiasında saygın bir konumu olan Bakar, dik duruşuyla zihinlere kazındı.

Yorumlar (1)
Sağlık ci 8 ay önce
O kadar çok mu tanıyorsunuz öve öve bitiremediniz yazınızda
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?