banner29

Fırsatçılara geçit yok! Bakanlık cezayı anında kesti...

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve küresel bir salgına dönüşen koronavirüs sonrası fırsatçılar bazı ürünlerde fahiş fiyat artışına gitmişti. Ticaret Bakanlığı harekete geçerek fahiş fiyat artışı yapan 198 firmaya 10 milyon Türk Lirası ceza kesti.

Gündem 02.04.2020, 17:05
Fırsatçılara geçit yok! Bakanlık cezayı anında kesti...

Ticaret Bakanlığı koronavirüs salgınının ardından ürünlerde fahiş fiyat artışı yapan 198 firmaya 10 milyon Türk Lirası ceza kesti.

Bakan Ruhsar Pekcan daha önce yaptığı açıklamada, "Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs nedeniyle koruyucu maske başta olmak üzere dezenfektan, kolonya ve bazı gıda ürünleri fiyatlarında fahiş miktarlarda artış yapıldığına ilişkin başvurular üzerine 81 ilde denetimler yapıldığını söyledi.

Denetimler kapsamında tüm illerde bulunan satış yerlerinde, denetime konu ürünlerin Ocak-Şubat 2020 fiyatları ile güncel satış fiyatları tespit edildiğini belirtmiş ve, "28.02.2020-25.03.2020 tarihi itibarıyla Ticaret İl Müdürlüklerimizce denetlenen 'cerrahi maske ve 3M maske çeşitleri, dezenfektan, cerrahi eldiven, el antiseptiği, kolonya ve makarna, bakliyat ve diğer gıda ürünleri' gibi ürünlerin fiyat denetimleri ile ilgili; denetlenen firma sayısı 6 bin 448, denetlenen ürün sayısı ise 13 bin 280'dir.

Bu süreçte İl Müdürlüklerimize, Haksız Fiyat Artışı Şikayet Sistemi Mobil Uygulaması kanalıyla 31 bin 817 adet başvuru ve ayrıca Bakanlığımıza da CİMER aracılığıyla 2 bin 74 adet başvuru yapılmıştır. Bu başvuruları yapan vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeler yapılmış ve denetim gereken hususlarda da anında yerinde denetim yapılmıştır" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?