banner16

Fransa 15 Temmuz'dan önce vatandaşlarını böyle uyarmış!

Fransa Elçiliğinin FETÖ’nün darbe girişiminden önce, 14-15 Temmuz tarihlerinde elçiliğin kapalı olacağına dair bir mektup gönderdiği ortaya çıktı. Bilgiyi paylaşan politikacı Mourad Ghazli, Fransa’nın darbe girişimi sonrası tavrına yayınladığı videoyla da tepki gösterdi.

Fransa 15 Temmuz'dan önce vatandaşlarını böyle uyarmış!

Fransa Elçiliği, 15 Temmuz öncesi vatandaşlarına uyarı mektubu göndermiş. Mektupta elçiliğin 14-15 Temmuz tarihlerinde kapalı olacağı belirtilmiş. Avrupa’da Türklerin ve Müslümanların en çok takip ettiği politikacılardan olan eski milli judocu ve Jujitsu dünya şampiyonu Mourad Ghazli, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Fransız Elçiliğinin kendilerine gönderdiği mektubu paylaştı.

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, 15 Temmuz Darbe girişiminden önce Türkiye'deki Fransız vatandaşlarını böyle uyarmıştı:

Erdoğan’ı savunduğu için belediye başkan yardımcılığından kovuldu

Avrupa’da Türkiye’yi ve Erdoğan’ı savunduğu, PKK’yı da eleştirdiği için Fransa’da belediye başkanlığı yardımcılığından kovulan, Fransa’daki ve Belçika’daki Türkler tarafından en çok takip edilen politikacı olan Ghazli, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yayınladığı videoda önemli bilgiler verdi.

Fransa Elçiliği mektup göndererek uyarmış

Ghazli, Fransa Elçiliğinin kendilerinin darbe girişiminden önce 14-15 Temmuz tarihlerinde elçiliğin kapalı olacağına dair bir mektup gönderdiğini söyledi.

Her platformda Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı savunan Ghazli, yatırımcıları Türkiye’ye destek olmaya davet etti. Ghazli 2017 Aralık ayından bu yana Türkiye'de yaşıyor.

TÜRK VATANDAŞI OLDU

Türkiye sevgisiyle tanınan Fransız vatandaşı Ghazli, Türkiye vatandaşı oldu.  Ghazli, “Türk vatandaşlığı, eşim ve çocuklarımdan sonraki en büyük hediyedir. Kimliğimdeki boşluk tamamlandı” diye konuştu.

OSMANLI'NIN DİRİLİŞİ İÇİN...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun telefonla Türkiye adına tebrik ettiğini ifade eden Ghazli, “Kendisi benim Türkiye’ye bağlılığımı ve bir Cezayirli olarak yeniden Osmanlı’nın dirilişi için mücadele verdiğimi bildiği için bana Türk vatandaşı olmamı teklif etti. Bu bana eşim ve çocuklarımdan sonraki en büyük hediyedir” diye konuştu. “Birçok Cezayirli gibi benim annemin dedesi Türk Osmanlı'ydı ve onlara Osmanlı’da kalma seçeneği sunulmadı ve zorla Fransız yapıldılar” diyen Ghazli, “Bugün tarih ile bağlarımı tekrar birleştirip kendi isteğimle ve hoşnut olarak Türk vatandaşı oluyorum. Mevlüt Çavuşoğlu’na kimliğimdeki bu boşluğu tamamlamamı sağladığı için tekrar çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5