banner29

Fransız polisiyle Türk şoförün tarih kavgası kurgu mu?

Fransa'da 'polis' ile bir Türk arasında geçen "temizlik tartışmasının" görüntüleri kısa süre içinde Türkiye'de yankılanmıştı. Ancak videoda mağdur olarak gösterilen Türk gurbetçinin, kamera şakaları ve rap şarkılarıyla bilinen Mehmet Yıldız olduğu anlaşılınca, birçok kişi videonun bir mizansen olabileceği uyarısında bulundu.

Gündem 03.09.2019, 00:51 03.09.2019, 13:42
Fransız polisiyle Türk şoförün tarih kavgası kurgu mu?

Bir Fransız polis derneği sosyal medyadan yaptığı açıklamada videoda gösterilen polisin gerçek üniforma giymediğine dikkat çekti. Medyada yer alan haberlere göre polis derneğinin konuya ilişkin yayınladığı videoda olayın gerçek olmadığını gösteren birçok kanıta değinildi.

Mehmet Yıldız'ın arkadaşının gizlice çektiği görüntülerde, Fransız bir polisin trafikte durdurduğu gurbetçi sürücünün belgelerini kontrol ettikten sonra "Türk kebapçılarının hijyenik" olmadığını söyledi.

Bunun üzerine Mehmet Yıldız da polise, "parfümü Fransızların banyo yapmayı sevmediği ve kötü kokuyu gizlemek için ürettiklerini" söyledi.

Ancak Yıldız'ın Fransızların "temiz olmadığını" söylemesi üzerine sinirlenen polisin, tek başına müdahale ederek sürücüyü kelepçeleyip polis merkezine götürmeye çalıştığı görülüyor. Görüntüleri alan kişiye de hakaret ediyor.

Söz konusu video Türkiye'de sosyal medyada "Fransız polisin ırkçılığı ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması yorumları altında" on binlerce kez paylaşılıp izlendi. Bazı basın kuruluşları da videodaki geçen olayı gerçekmiş gibi haberleştirdi.

Ancak Fransa'daki polisler bu olayın tamamen kurgudan ibaret olduğunu savunuyor. Olayın baş kahramanı Mehmet Yıldız ise sessizliğini koruyor.

POLİS DERNEĞİ: VİDEODAKİ POLİS ÜNİFORMASI, YELEĞİ VE KELEPÇE GERÇEK DEĞİL

Fransız MPC polis derneği sosyal medyada yaptığı detaylı açıklamada söz konusu olayın "polis nefretini artıran" bir kurgudan ibaret olduğunu uyarısında bulundu.

Dernek, öncelikle polisin giydiği üniformanın mevcut olmadığına dikkat çekti. Ayrıca açıklamaya göre, yeleğin yeni olması, ceplerinin tamamen boş olması ve normalde yelekte bulunan polis radyosunun olmamasının, "polisin" komedyen olduğu iddiasını güçlendiriyor.

Videonun sonundaki görüntülere yansıyan kelepçelerin de hiç gerçekçi durmadığı vurgulanıyor.

Ayrıca Fransa’da bir polisin tek başını bu şekilde iki kişiye müdahale etmesinin kanunlara aykırı olduğunu vurgulanıyor.

Açıklamanın sonunda, polis derneği bu gibi şüpheli videoları yaymadan önce kaynağının özenle araştırılması gerektiği uyarısında bulundu.

Kamera şakaları ve rap şarkılarıyla gündeme gelen Mehmet Yıldız kimdir?

Videonun kısa zamanda yayılmasıyla "Fransız polise" cevap veren genç gurbetçinin tanındık bir isim olması şüphe uyandırdı.

Kendini "komedyen ve rapçi" olarak tanımlayan Mehmet Yıldız’ın Facebook sayfasının yaklaşık 165 bin takipçisi var. Türkiye, Yıldız'ı ilk kez "Yeteknek sizsiniz" yarışmasındaki komik diyaloglarıyla tanımıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?