Gündem / 19 Mart 2020

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - 1- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Anadolu Ajansı Özel Yayını"na katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.

Gündem / 19 Mart 2020


Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920


1- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Anadolu Ajansı Özel Yayını"na katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.

(İstanbul/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olacak.

(Ankara/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- TBMM'den

- Genel Kurulda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni tip koronavirüs ile mücadele konusunda milletvekillerini bilgilendirecek, ekonomiye ilişkin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmelerine de devam edilecek.

- Plan ve Bütçe Komisyonunda Sayıştayda açık bulunan beş üyelik için Sayıştay Başkanlığı Tezkeresi görüşülecek.

(TBMM/14.00/13.00)  (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/12.00)  (Fotoğraflı-Görüntülü)


EKONOMİ

1- TÜİK, 2018-2019 dönemi bitkisel ürün denge tablolarını ve bu yılın ocak ayına ilişkin dış ticaret endekslerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)


DÜNYA DİPLOMASİ

1- Türkiye ile Rusya'nın, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde ilan ettiği ateşkesin uygulama süreci takip ediliyor.

(Ankara/İdlib/Halep) (Fotoğraflı-Görüntülü)


GÜNCEL

1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünyada yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler izleniyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)

2-  Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacıların Edirne sınır hattı ile Ege Denizi kıyısındaki hareketliliği takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP İl Başkanlığı önündeki oturma eylemine ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Diyarbakır) (Fotoğraflı-Görüntülü)


ÖZEL HABER

1- Kovid-19 nedeniyle evde izolasyona "aile hekimi" takibi

- Aile hekimleri tarafından, yurt dışından Türkiye'ye giriş yapan vatandaşların, Kovid-19 olası ve kesin vaka temaslılarının evde izolasyon süresi boyunca günlük izlemleri telefonla aranarak yapılıyor

- Aile hekimi, izlemini yaptığı kişiyi günlük olarak ateş, öksürük, nefes darlığı gibi Kovid-19 semptomları açısından sorguluyor ve herhangi bir semptom gelişmesi halinde, İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine bilgi veriyor

(Yeşim Sert Karaaslan/Ankara)

2- Koronavirüs "Web-Tapu" kullanıcı sayısını arttırdı

- Vatandaşlar, tapu müdürlüklerine gitmek yerine yeni tip koronavirüs tehlikesi nedeniyle daha da fonksiyonel hale getirilen Web-Tapu uygulamasını kullanmaya başladı

- Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce uygulamaya konulan Web-Tapu sistemini kullanan sayısı 16 Mart'ta yaklaşık 10 bin iken bu rakam 17 Mart'ta 20 bine, 18 Mart'ta ise 35 bine yükseldi

(Zehra Aydın Turapoğlu/Ankara)

3- Narenciye sektöründen iki ayda 228 milyon dolarlık ihracat

- Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz:

- "Geçen yılın ocak-şubat ayında 399 bin ton narenciye ihracatından 170 milyon dolar, bu yılın aynı döneminde ise 442 bin ton karşılığında 228 milyon dolar gelir elde ettik"

- "Üreticilerimiz, dünyanın istediği ölçekte ve kalitede üretim yapıyor. Önümüzdeki yıllarda bu rakamların giderek artacağını görmekteyiz çünkü ürünlerimize talepler geliyor"

(Mustafa Ünal Uysal/Mersin)


***

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5