banner30

banner29

Gündem / 9 Mayıs 2020

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - GÜNCEL - 1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor.

Gündem 09.05.2020, 09:18
Gündem / 9 Mayıs 2020

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920


GÜNCEL

1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor. (Fotoğraflı - Görüntülü)


ÖZEL HABER

1- AA ekibi, Kovid-19'un izini süren filyasyon ekiplerinin bir gününe tanık oldu

- Anadolu Ajansı ekibi, Kovid-19 ile mücadele kapsamında İstanbul'da, virüsü taşıyanların temas ettiği kişileri tespit etmek amacıyla sahada filyasyon çalışması yürüten sağlık çalışanlarının bir gününü görüntüledi

- Bakırköy İlçe Sağlık Müdürü Bekir Turan:

- "Filyasyon ekiplerimizle eş zamanlı çalışma periyodumuz var. Hastaneler, aile hekimlikleri ve 112 ekipleri ile ortak çalışma sistemi içerisinde faaliyet yürütüyoruz"

- "Sisteme düşen vaka otomatik olarak tarafımızdan görülüyor. Daha sonra filyasyon ekipleri üzerinden görevlendirmeler yapılıyor”

- "Bu faaliyeti nöbet sistemiyle devam ettiriyoruz. Bizim ekibimiz ağırlıklı olarak diş hekimi, doktor ve hemşirelerden oluşuyor"

(İbrahim Halil Aktürk/ İstanbul)

2- Kovid-19'un fedakar savaşçılarının yavrularına hasret "Anneler Günü"

- Koronavirüsle mücadele etmek için kendi önceliklerini hiçe sayıp "canlarından bir parça" olan yavrularından haftalardır uzakta kalan sağlık çalışanı annelerin özlemi, Anneler Günü'nün gelmesiyle katlanıyor

- AA ekibi, Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Üsküdar 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görevi başında bulunan sağlık çalışanı annelerin, çocukları ile telefondan duygu dolu görüşmelerine tanıklık etti

- Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Semiha Çelik Ekinci:

- "7 haftadır çocuklarımdan ayrıyım, çok özlüyorum. Her gece onlarla sarılıp uyuyan, beraber oyunlar oynayan bir anneydim. Şimdi çocuklarım artık görüntülü görüşmelerden bile kaçıyorlar"

- 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görevli Acil Tıp Teknisyeni Dilek Türk:

- "Yanlarında olamadığım için duygusal açıdan yıprandılar. Bir kaçma, küsme, darılma yok ama tabii ki de kırgınlık oluyor. Görüşmelerimiz hep ağlamaklı, 'Seni çok özledim, ne zaman bitecek' demekle geçiyor"

- 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görevli Dr. Hande Karel:

- "İlk defa iki çocuğumdan ayrı Anneler Günü geçireceğim. Bu süreçte evde çocuklarının yanında olabilen anneler ne kadar şanslı. Onları doyasıya öpüp koklasınlar, sarılsınlar"

(Zeynep Rakipoğlu/ İstanbul)

3- İki kutsal görevi bir arada yürütüyorlar

- Yeni tip koronavirüsle mücadelede ön safta yer alan "polis" anneler, sokağa çıkma kısıtlamasında da gece gündüz nöbette

- İki kutsal işi aynı anda yürüten Ankara Emniyet Müdürlüğünde görevli kadın polisler, halkın huzuru için yaptıkları mesainin ardından eve gittiklerinde üniformalarını çıkarıp annelik görevlerine dönüyor

- Polis memuru Hülya Çiftçi:

- "Tüm annelerimizin Anneler Günü’nü canıgönülden kutluyorum. Bu güzel günde ilk elleri öpülmesi gerekenlerin şehitlerimizin ve gazilerimizin anneleri olduğunu düşünüyorum"

- Polis memuru Günay Can:

- "Allah'ın bize emanet ettiği o değerli varlığı vatanına, milletine hayırlı, sağlıklı ve bilinçli bir birey olarak yetiştirmek dünyanın en kutsal görevidir. O yüzden anne olduğum için çok mutluyum. Ben anne olmayı da polis olmayı da çok sevdim"

- Polis memuru Betül Can:

- "İş hayatımızın yanı sıra evimize gittiğimizde temizliğimizi, yemeğimizi ve diğer işlerimizi yapıyoruz. Mesleğimizi severek yaptığımız için hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz"

(Aykut Karadağ-Ankara)

4- Diyarbakır anneleri, bir Anneler Günü'ne daha hüzünlü giriyor

- Oğlu Baran için eylem yapan anne Solmaz Övünç:

- "Anneler Günü'nü kutlamıyorum. Diğer çocuklarımın kutlamasına da izin vermiyorum. Yavrum yanımda olmayınca Anneler Günü'nü ben ne yapayım"

- Anne Zümrüt Salim:

- "Oğlum, bize Anneler Günü yok. Sen ne zaman gelirsen o zaman Anneler Günü olur"

- Anne Sevdet Demir:

- "Sen gittikten sonra kimse bana çiçek almadı yavrum. Aldığın çiçeklerin hepsini kaldırdım. 5 yıldır Anneler Günü'nü kutlamadım"

(Bestami Bodruk/Diyarbakır)


***

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?