banner29

Hafter Güçleri'nden flaş iddia: Türk İHA'sını vurduk

Libya'nın doğusunda General Halife Hafter'e bağlı kuvvetler, Trablus Havalimanı'nda Türkiye'ye ait park halindeki bir insansız hava aracını (İHA) vurduklarını ileri sürdü.

Gündem 01.07.2019, 21:18 01.07.2019, 23:54
Hafter Güçleri'nden flaş iddia: Türk İHA'sını vurduk

Hafter'e bağlı güçler pazar günü Mitiga Havalimanı'na saldırı düzenlediklerini ve bir Türk İHA'sını vurarak Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni destekledikleri gerekçesiyle Ankara'yı cezalandırdıklarını açıkladı.

Bunun yanında Bingazi ve Sirte arasında kalan liman şehri Ecdebiye'de de iki Türk vatandaşının alıkonulduğu bildirildi. Havalimanının, saldırı sonrası yeniden kullanıma açıldığı kaydedildi.

6 KİŞİ ALIKONULMUŞTU

Hafter'e bağlı güçler geçen günlerde de altı Türk vatandaşını alıkoyduklarını açıklamış, Ankara bu kişilerin serbest bırakılmaması halinde Hafter'e bağlı unsurların 'meşru hedef' haline geleceğini ifade etmişti.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının bugün bildirdiğine göre altı gemici, geminin sahibi tarafından güvenlik güçlerinden alınarak çalıştıkları Tanzanya bandıralı gemiye götürüldü.

Türkiye, Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan Trablus merkezli hükümeti meşru olarak kabul ediyor ve destekliyor. Kendi silahlı milis güçlerine Libya Ulusal Ordusu adını veren General Halife Hafter'e bağlı kuvvetler ise komşu ülke Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin desteğini almış durumda.

Türkiye'nin desteklediği Trablus Hükümeti, 4 Nisan'da kenti ele geçirmek için taarruz başlatan Hafter'e bağlı güçleri geri püskürtmüştü. Olay sonrası, Libya Ulusal Ordusu, Türkiye ile tüm ilişkilerini kestiklerini, Türk gemi ve uçaklarının Libya’ya girişine izin vermeyeceklerini belirterek Türkiye logolu ithal ürünlerin yasaklar listesine alınacağını duyurmuştu.

Yorumlar (1)
ihsan 2 yıl önce
vur bizde yüzlercesi var gelip seni vuracak kalleş hain
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?