banner30

banner29

Halepçe'de elma kokusuyla gelen katliam!

Halepçe Katliamı nedir, ne zaman oldu? İran Irak Savaşı'nın sonlarına doğru gerçekleşen ve binlerce sivilin zehirli gazdan etkilenerek hayatını kaybettiği Halepçe Katliamı'nın acısı hala taze.

Gündem 16.03.2019, 11:46
Halepçe'de elma kokusuyla gelen katliam!

İran Irak savaşı sırasında 1986-1988 tarihli arasında Saddam Heseyin’in Irak’ın kuzeyindeki Kürtlere karşı düzenlediği Halepçe Katliamı'nda çok sayıda insan zehirli gazdan etkilenerek hayatını kaybetti. İşte Haepçe Katliamı, tarihçesi ve merak edilenleri.

HALEPÇE KATLİAMI NE ZAMAN, NEREDE YAPILDI? 

Halepçe Katliamı'nın bugün 31. yılı. Halepçe Katliamı nedir? Ne zaman, nerede yapıldı? Halepçe Katliamı'nda kaç kişi öldü? Yıldönümünde merak edilenler ile Halepçe Katliamı ve tarihçesi yazımızda.

Saddam Hüseyin’in 23 Şubat – 16 Eylül 1988 tarihleri arasında El-Enfal Harekâtı’nı şiddetlendirdiği dönemde Mart ayının ortasında İran ordusu Zafer-7 Harekâtı adlı genel taarruzu başlattı. Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı Peşmergeler de İran ordusu ile işbirliği yaparak Halepçe kasabasına girdi ve isyan başlattı.

Saddam Hüseyin İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak Ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî’ye (batı medyası tarafından ‘Kimyasal Ali’ lakabı ile bilinir) zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti.

16 Mart 1988’de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri, İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000’den fazla insanın öldüğü, 7.000’den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak Irak Savaşı’ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edildi.

19 Ağustos 1988’de Irak ve İran, ateşkes anlaşmasını imzaladılar. Irak ordusu ateşkesten 5 gün sonra Halepçe’yi geri aldı ve bu işgal esnasında 200 sakinin öldürüldüğü söylenmektedir.

Süleymaniye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fuat Baban, 7 Aralık 2002 tarihli ‘The Sydney Morning Herald’ gazetesinde yayımlanan ‘Experiment in Evil’ başlıklı makalesinde, Halepçe’de özürlü doğum oranının Hiroşima ve Nagasaki’nin 4-5 katı olduğunu iddia etti. Amerika ise bu iddiayı suistimal ederek Zayıflatılmış Uranyum mermilerini kullanmasını meşrulaştırmaya çalıştı.

Saddam Hüseyin, Halepçe katliamı’nda Kürtlere karşı soykırım yaptığı suçlamasıyla da yargılanırken, başka bir katliam suçundan Duceyil Katliamı'nda, insanlığa karşı işlenen suçlardan mahkûm edildi ve asılarak idamına karar verildi. (5 Kasım 2006)

Halepçe Katliamı nedir, ne zaman oldu? İran Irak Savaşı'nın sonlarına doğru gerçekleşen ve binlerce sivilin zehirli gazdan etkilenerek hayatını kaybettiği Halepçe Katliamı'nın acısı hala taze. Elma kokusuyla gelen ölüm ne demek? İran Irak Savaşı esnasında ülkeye giren İran ordusuyla işbirliği yaptığı gerekçesiyle Saddam Hüseyin'in emriyle Halepçe'ye kimyasal saldırı düzenlendi. Halepçe Katliamı nedir? Halepçe nerede? 'Kimyasal Ali' kimdir?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?