banner29

HDP'nin kuyruk acısı dinmiyor! Afrin'i unutmamışlar...

TSK'nın 20 Ocak 2018'de teröristlere karşı Suriye'nin Afrin ilçesinde gerçekleştirdiği başarılı operasyon 2. yılına girerken, bazıları bu operasyonu hâlâ unutamadı. HDP'nin kürtçe twitter hesabından bir mesaj paylaşıldı.

Gündem 20.01.2020, 16:38
HDP'nin kuyruk acısı dinmiyor! Afrin'i unutmamışlar...

Terör sevici HDP'nin kürtçe sitesinde yer alan bir paylaşımda, "Afrin'in işgali, yağmalanması ve yok edilmesinden bu yana iki yıl geçti. Yüzlerce Afrinli iki yıldır yerinden edildi, binlerce kişi öldürüldü, kaçırıldı ve kayboldu. Afrin, dünyanın güzelliği, kalbimizin kalbidir. Unutma!" mesajı paylaşıldı.

AFRİN'DE NE OLMUŞTU?

Suriye'nin kuzeyinde düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı (Afrin Operasyonu) 20 Ocak 2018'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Millî Ordusu (SMO) tarafından Suriye'nin kuzeyinde bulunan Halep ilinin Afrin ilçesi ile Azez ilçesine bağlı Tel Rıf'at kentine yönelik başlattığı harekatın amacı Türkiye'nin güney sınırlarını tehdit eden PKK, KCK, PYD-YPG ve DEAŞ'ı bölgeden uzaklaştırmak, sınır hattının ve bölgedeki masumların can güvenliğini sağlamak ve kontrol altına almaktı.

26 Mart 2018'e kadar Afrin kent merkezi; Bülbül, Cinderes, Mabatlı, Raco, Şeran ve Şeyh Hadid belde merkezleri ile 282 köy, 6 köy altı yerleşim, stratejik 23 dağ veya tepe, 1 baraj, 1 havaalanı ve 1 üssün de dahil olduğu 50 stratejik nokta; toplam 332 bölge Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Millî Ordusunun hakimiyeti ve koruması altına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin verdiği bilgiye göre harekat boyunca; 4.608 YPG/PKK/PYD ve DEAŞ teröristi etkisiz hale getirildi. Operasyon boyunca, 320 SMO askeri ile 54 TSK askeri şehit olurken 236 asker ise gazi oldu.

Türkiye bölgede yokluk çeken insanlara yardım elini uzatarak bölge sakinlerinin kalbinde büyük yer etti. Teröristlerden kurtulan halk Mehmetçik'i kahramanlar gibi karşılamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?