banner29

Irak'ta DAEŞ'e bir darbe daha

Irak'ta terör örgütü DAEŞ'e yönelik düzenlenen operasyonlarda 12 terörist öldürüldü.

Gündem 24.06.2020, 21:31
Irak'ta DAEŞ'e bir darbe daha

Irak'ın Musul kentinin güneyinde terör örgütü DAEŞ'e yönelik düzenlenen operasyonlarda 12 terörist öldürüldü.

Irak İçişleri Bakanlığına bağlı Medya Güvenlik Ağı tarafından yayınlanan yazlı açıklamada, kentin güneydoğusundaki Sincar ilçesi yakınlarında Irak ordusu ve federal polis gücü tarafından düzenlenen operasyonda 12 DAEŞ'linin öldürüldüğü bildirildi.

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon gücünün de operasyona hava desteği sağladığını belirtilen açıklamada, Karaçok Dağları yakınlarında yürütülen operasyonda teröristlere ait çok sayıda mühimmat ve patlayıcının da imha edildiği ifade edildi.

Açıklamada, bölgenin terör unsurlarından arındırılması için operasyonun iki gün daha devam edeceği kaydedildi.

DAEŞ, Haziran 2014'te Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamını, Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017'de örgüte karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

Terör örgütü DAEŞ'in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde saldırıları devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?