İstanbul Sözleşmesi'ni savunanlardan tehdit gibi açıklama! Uluslararası yaptırım...

Son günlerde tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi'nin aile yapısına zarar verdiği vurgulanırken, uygulamanın da kaldırılması talep edildi. Bu talebe karşı çıkan Avrupa Kadın Lobisi Türkiye Koordinasyonu’ndan Dr. Selma Acuner'den tehdit gibi bir açıklama geldi.

İstanbul Sözleşmesi'ni savunanlardan tehdit gibi açıklama! Uluslararası yaptırım...

Aile yapısını bozduğu vurgulanan İstanbul Sözleşmesi tartışmaları alevlenirken, sözleşmeye sahip çıkanlardan tepkiler de gelmeye başladı.

BUNUN SONUÇLARI VAR!

Avrupa Kadın Lobisi Türkiye Koordinasyonu’ndan Dr. Selma Acuner de, kadın meselesinin araçsallaştırıldığına ifade ederek, şöyle dedi:

Genel olarak kadın haklarına yönelik bir saldırı olduğu açık. Uzun süredir devam ediyor. Bunu nafakayla deniyorlar. Önce yerel yasalar üzerinden gidiyorlar sonra uluslararasına dönüyorlar. Sözleşme AKP döneminde yapıldı. Kadın örgütlerinin çabası ile imzalayan Türkiye idi. Bir uluslararası sözleşmeyi imzaladığınızda geri dönüş, iptal etmek son derece zor ve kabul edilemez zaten. Türkiye, Avrupa Konseyi’nin kurucularından biri. Bütün bu koşullar çerçevesinde ben Dışişleri Bakanlığı'nın ne dediğini ve ne diyeceğini merak ediyorum. Türkiye'yi uluslararası konumda  zora düşüren bir durum oluşur. Türkiye bunun öncüsü olmuş, sözleşmeyi hazırlamış ilk imzacısı olmuş bir ülke. Şimdi Türkiye sözleşmeyi imzaladıktan sonra ne oldu da bunu geri çekiyor? Çektiği zaman bunun getireceği sonuçları göze almış durumda mı? Bunun sonuçları var. Türkiye BM’de kadın örgütleri temsilcileri aracılığyla toplumsal cinsiyet kavramının öncüsüydü. Şimdi, toplumsal cinsiyet kavramından vazgeçilmek isteniyor. Çok ciddi bir geri dönüş var bunu kimse kabul etmez.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5