banner29

Kanal İstanbul'a karşı çıkan CHP, alternatif projesini açıkladı

CHP, Kanal İstanbul projesine alternatif bir proje önerdi. İstanbul'un yükünün Kanal İstanbul ile birlikte artacağını savunan Ana muhalefet partisi, "Fırat'ın suyunu Anadolu'ya getirme" fikrini sundu.

Gündem 20.02.2020, 17:04
Kanal İstanbul'a karşı çıkan CHP, alternatif projesini açıkladı

Türkiye'ye çağ atlatacak olan Kanal İstanbul projesine karşı çıkan CHP, alternatif projesini açıkladı. Ana muhalefet partisi, Fırat sularının Anadolu'ya getirilmesini önerdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’de düzenlediği basın toplantısında; İstanbul’a kanal projesi yerine Fırat sularının Anadolu’ya getirilmesi istedi. 1990’lı yıllarda DSİ tarafından olabilirliği projelendirilen çalışmanın gerçekleştirilmesinin ülkenin yararına olacağını savundu.

Gürer, “Kanal İstanbul projesi çokça konuşuldu. Kanal İstanbul ile İstanbul’un mevcut yükünün artacağını, göç alacağını, su kaynaklarının sorunlu kılınacağını, doğanın tahrip edileceğini belirtiliyor. İstanbul büyük bir deprem riski ile karşı karşıya olduğunu bilim insanları açıklıyorlar. Araştırmalar bu sonuçları veri olarak ortaya koyuyor. Kanal İstanbul Ulaştırma Bakanı ifadesi ile bir rant projesi olduğunu da söyledi. Bu proje yerine ülkenin bütünün geleceğini olumlu kılacak Fırat sularının Orta Anadolu’ya getirilmesi projesi gündeme alınmalıdır.” dedi.

Gürer'in hali hazırda tedirgin olan İstanbulluları İmamoğlu gibi deprem ile korkutmaya çalışması dikkatlerden kaçmadı!..

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?