banner29

Kansere neden olan 'Round'up' Türkiye'de zehir saçmaya devam ediyor

Alman ilaç ve kimya devi Bayer, Glifosat içeren tarım ilacı “Round'Up” hakkında ABD’de kendilerine dava açan çiftçilere 10 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Söz konusu ilacın Türkiye'de satışı halen daha devam ediyor.

Gündem 25.06.2020, 17:13
Kansere neden olan 'Round'up' Türkiye'de zehir saçmaya devam ediyor

Glifosat içeren tarım ilacı “Round'Up”un halen daha satışı devam ediyor. İlaç diye satılan kimyasal, toprağı ve bitki üzerinden insanı kanser ettiği belirtildi. Uzmanlar bu konunun Roundup’la sınırlı olmadığını belirtiyor. Ürün hala Türkiye'de serbestçe satılıyor. 

125 BİN DAVA AÇILDI

Alman ilaç ve kimya devi Bayer, Türkiye'de de satılan ve yabani otları kurutmak için kullanılan Roundup adlı ilacın lenf kanserine yol açtığı iddiasıyla açılan dava sonrası davacılara 10,9 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Glifosat içeren tarım ilacı için şimdiye kadar yaklaşık 125 bin dava açılmıştı. New York merkezli hukuk firması Weitz & Luxenberg, Bayer'le 95 bin kişi adına anlaşmaya vardığını açıkladı. İlacın kansere yol açmadığını iddia eden Bayer firmasına göre bu anlaşma "belirsizliği" sona erdirme açısından önem taşıyor. Ancak davacı konumunda olan 30 bin kişi daha, varılan anlaşmaya katılmama yönünde karar almış durumda.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Bu konuda Gıda Tarım Bakanlığı, Ziraat odaları ve Üniversiteler, Tarım kooperatifleri henüz bir açıklama yapmadılar. Ticaret bakanlığının da bu ürünün ithalatı ve mevcut stoklar hakkında bir açıklama yapması bekleniyor. İlaç ve tohum karteli #Monsanto Bayer ile tarım üzerinden hava, su kaynakları, toprak ve bu gıda zinciri üzerinden yıllarca insan ve hayvanlar, yiyip içtiklerimizle insanlar zehirlenmiş. Bu zehirlenme üzerinden bir çok kişinin kanser olmuş olabileceği ifade ediliyor.

İTHALATÇI FİRMALAR DA SESSİZ

Türkiye’deki İthalatçı firma ve pazarlama firmaları da henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak bu ilaç halen internette ve tarım ilaçları satan firmalarda satılıyor. Bu arada tarım alanlarındaki yabancı otların imhasında kullanılan “zehir”in en çok kullanıldığı alanlardan birinin de, esasen, salata, çay gibi de kullanılabilen, toprağı koruyup besleyen Anadolu çimi olarak bilinen ayrık otunun imhasında da kullanıldığı, bu zehirin kullanıldığı ortamlarda, faydalı böceklerin ve bakterilerin de öldürüldüğü ileri sürülüyor. Uzmanlar, pandemi sürecinde bu tür zararlı ilaç ya da tarım kimyasallarının insan direncini düşürdüğü ve tedavinin süresinin uzatılırken, tedavi maliyetini arttığı ve başarı oranının düştüğünü haber veriyorlar. Bu konu bu açıdan Covid’19 sürecinde ayrı bir önem taşırken, bu tür kimyasalların, kısırlaştırıcı etkisi, genetik hastalıklara zemin hazırlaması ve bağışıklı sisteminde meydana getirdiği tahribata dikkat çekiyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?