banner29

Kritik isim duyurdu: Gaziantep'e kaçtılar, saldırı hazırlığı yapıyorlar

Irak'ın askeri istihbarat şefi Korgeneral Saad el Ellak, Türkiye'ye kaçan bazı DAEŞ'li teröristlerin saldırı hazırlığında olduklarını belirtti.

Gündem 19.11.2019, 13:49
Kritik isim duyurdu: Gaziantep'e kaçtılar, saldırı hazırlığı yapıyorlar

Irak'ın askeri istihbarat şefi Korgeneral Saad el Ellak, Suriye'den Türkiye'ye kaçan DAEŞ'in bazı üstü düzey yöneticilerinin yeni saldırılar planladıklarını söyledi. El Ellak, "DAEŞ yöneticileri Türkiye'ye kaçtıktan sonra yeni saldırı hazırlığına başladı. Bu kişilerin dosyalarını Ankara'ya ilettik" dedi.

Irak'ın askeri istihbarat şefi Korgeneral Saad el Ellak, CNN International'a verdiği röportajda DAEŞ'in 'kasası' konumundaki bazı yöneticilerin Türkiye'ye kaçtıklarını ve örgütün bu kişiler aracılığıyla yeni saldırılar planladığını söyledi.

Irak’ın dokuz üst düzey DAEŞ yöneticisi hakkında Türkiye’ye dosya gönderdiğini belirten el Ellak "Bu kişilerin hala büyük miktarda mali kaynağa erişimi var. Yeni üye toplamanın yanı sıra büyük çaplı saldırılar planlıyorlar" diye konuştu.

Olası bir felaketin önlenebilmesi için uluslararsı bir çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Iraklı istihbarat şefi, "Kampları terk edip ülkelerine geri dönebiliyorlar ve böylece Avrupa, Asya ve Kuzeybatı Afrika gibi ülkelerde büyük tehlike arz ediyorlar" dedi.

"GAZİANTEP'E KAÇTILAR"

El Ellak, örgütte 'emir' olarak adlandırılan bu üst düzey DAEŞ yöneticilerinin Suriye - Al-Baghuz'da bulunan kamplardan kaçarak sınırdaki kaçakçılara yüklü miktarlarda rüşvet verip gizlice Gaziantep'e kaçtıklarını söyledi ve ekledi:

"Şu anda Türkiye'de bulunan DAEŞ'liler, yeni üyelerin örgüte katılmasını sağlamakta kilit rol oynuyor."

"PARMAKLIKLARI YIK"

El Ellak, örgüt üyeleri arasındaki konuşmalardan, Suriye ve Irak'taki hapishanelerde tutulan IŞİD'lileri kaçırmak için hapislere baskın planladıklarının anlaşıldığını söyledi. Iraklı komutan, DAEŞ'in hapishanelere baskın planına 'Parmaklıkları Yık' kod adını verdiğini ifade etti.

"ÖRGÜTÜN EN İYİ BOMBACILARI"

El Allak, Ankara'ya dosyaları gönderilen DAEŞ'liler arasında 'örgütün bugüne kadarki en iyi bombacıları' olarak anılan, Abdullah Fathi ve Hüseyin Farhan Asleni el Cumali'nin de bulunduğunu belirtti.

CNN, Türk yetkililerin konuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü söylediklerini belirtti.

Nadiren özel röportajlar verdiği bilinen El Allak ayrıca, "Eğer DAEŞ yeni üye kazanmakta ve kontrolü tekrar geri sağlamakta başarılı olursa bu tüm dünya için 'felaket' olur" diye konuştu.

Suriye'deki DAEŞ kamplarında yabancı uyruklularda dahil olmak üzere 10 bin DAEŞ'li var. Çevre kamplarda ise bu DAEŞ'lilerin eşleri ve çocuklarından oluşan 70 bin kişilik bir kamp bulunduğu biliniyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin İdlib vilayetinde DAEŞ lideri Ebubekir el Bağdadi'yi öldürdüklerine dair açıklamasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok daha önce Suriye'de Bağdadi'nin hanımı, kız kardeşi, eniştesini yakaladıklarını duyurmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise ''Yakalananları kendi ülkelerine geri göndereceğiz. Biz kimsenin DAEŞ mensubunun oteli değiliz'' demişti. Avrupa ülkelerinin çoğu ise vatandaşları olan DAEŞ üyelerini ülkelerinde yargılamayı reddediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?