banner30

banner29

Mustafa İslamoğlu kimdir?

İslami mukaddesat hakkında yaptığı sivri yorumlar ve yaklaşımlarla sürekli gündemde olan İslamoğlu kimdir? Mustafa İslamoğlu nerelidir? Mustafa İslamoğlu nerede eğitim aldı? gibi soruların cevabı haberimizde...

Gündem 28.07.2019, 23:22 28.07.2019, 23:34
Mustafa İslamoğlu kimdir?

Türk teolog, şair, yazar Mustafa İslamoğlu. Mustafa İslamoğlu kimdir? İşte Mustafa İslamoğlu'nun biyografisi

Mustafa İslamoğlu, Kayseri Develi'de 28 Ekim 1960 tarihinde doğdu. Babası, Ahmet İslamoğlu Hoca'dan Arapça ve Temel İslami bilgiler eğitimi alan İslamoğlu, Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü'nde öğrenim gördü. Daha sonra İlahiyat Fakültesi'ne kayıt oldu. Ardından Kahire El-Ezher Üniversitesi İslam Hukuku Fakültesi'ne geçti. Ancak buradaki eğitimini tamamlamadı.

Yazın hayatına edebiyatla başlamış, ilk makalelerini 1980'de Milli Gazete'de, daha sonra 1982-83 yılları arasında Yeni Devir gazetesinde yayınlamıştır. Bir gazetede yazdığı makale nedeniyle 1 yıl ve Ankara'da kapalı bir forumda sunduğu Kürt Sorununa İslami Çözüm başlıklı fikrinden ötürü1.5 yıl olmak üzere toplam 2.5 yıllık Gölcük Cezaevi'nde başlayan hapis cezası, Ankara Yarı açık Cezaevi'nde tamamlamıştır. Cezaevinde Macar Oryantalist Ignaz Goldziher'in De Richtungen der İslamichen Koranauslegung adlı eserini, Arapça tercümesinden Türkçeye çevirdi. 1997 yılında “Human Rights Watch Helmann-Hammet 1997” ödülünü aldı.

Edebi ürünlerini ise Mavera, Aylık Dergi ve Dergah gibi yayın organlarında yayımlamış ve üniversiteler arası şiir yarışması birincilik ve ikincilik ödülleri almıştır.

Kahire-Mekke hattında yazdığı şiirlerini Yasin adlı kitabında 1991 yılında toplamış, 1996 yılında ise tüm şiirlerini Divan adlı eserinde bir araya getirmiştir. Kahire'de verdiği tefsir derslerini bir konulu tefsir örneği olan “Adayış Risalesi” başlığı altında kitaplaştırmıştır.

İslamoğlu, 1983 yılında kaleme aldığı “Seyrani” adlı ilk edebi kitap çalışmasını 2002'de yayımladı. “Allah: Tanımak-Bilmek-Anlamak, Kur-an Surelerinin Kimliği. İslam Nedir” eserlerinden sonra; ” Hayatı İnşa Eden Kur'an Kavramları, Kur'an Peygamberi Hz. Muhammed, Kur'an ve Tabiat Ayetleri Işığında Yaratılış ve Evrim”yayımlanmış son üç kitabıdır.

Bazı metinleri, kitapları:

Yaşayan Yazılar

Kur'an Yazıları

Tesettür Yazıları

Eğitim Yazıları

Peygamber Yazıları

Ahlak Yazıları

Tarih Yazıları

İman Yazıları

Fıkıh ve İbadet Yazıları

Kur'an-i Hayat Yazıları

Seyahat Yazıları

Din Yazıları

Ümmet Yazıları

Hac ve Umre Yazıları

Kurban ve Bayram Yazıları

Divan

Bahtımca

Seyrani

Yorumlar (2)
zeki 2 yıl önce
iyide sivri çıkış yapmasın fitneye sebeb oluyor.
ufuk 2 yıl önce
adamın eblehçe yazdıklarından da neden bahsetmiyorsunuz... siz hangi taraftasınız
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?