banner30

banner29

Salgının insanlığa etkisi nasıl olacak? Dünya büyük bir bedel ödeyecek...

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan salgının insanlığa etkilerini “Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak sözleriyle” özetleyen Prof. Dr. Bilal Sambur, “Dünya, bu salgını çok büyük bedeller ödeyerek atlatacak. Dengeler ve düzenler değişecek” dedi.

Gündem 25.03.2020, 10:23
Salgının insanlığa etkisi nasıl olacak? Dünya büyük bir bedel ödeyecek...

Koronavirüsün tüm dünyada uluslararası, ulusal ve bölgesel dengeleri sarstığına dikkati çeken Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Sambur, ciddi bir küresel tehdit olan salgına karşı Türkiye’nin hızlı şekilde gereken tedbirleri aldığını ve almaya da devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Sambur, sorularımızı şöyle yanıtladı:

 Koronavirüsün sosyal, ekonomik ve siyasi ne gibi etkileri oldu?

Bu pandemi sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda kalıcı etkiler yaptı. Ekonomik ve sosyal hayat şu anda durma noktasında. Dünyanın en güçlü ülkeleri ve siyasileri çaresiz. Ayrıca sosyal mesafe salgına karşı önemli ama bu mesafe fiziksel mesafe olarak anlaşılmalı, sosyal yabancılaşma ile karıştırılmamalı.

Sonraki süreçte dünyada hangi gelişmeleri beklemeliyiz?

Bu virüs salgınından sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyebiliriz. Amerika, Almanya ve Çin dahil bütün güçler, kırılganlıklarını fark etti. BM ve AB gibi uluslararası yapılar sınırlılıkları ve yetersizlikleriyle karşı karşıya kaldı. Salgının kendisi, insanlığın yeni bir dünya düzenine ihtiyaç duyduğunu zorunlu kıldı. Hatta bu konuda birtakım tartışmaların yapıldığını söyleyebiliriz.

İnsanlar korku duvarı haline gelen bu felaketi nasıl atlatacak?

Dünya, bu salgını büyük bedeller ödeyerek atlatacak. Koronayı, tarihteki Kara Ölüm’le, 1929 Ekonomik Buhranıyla ve İkinci Dünya Savaşı ile kıyaslayabiliriz. Bu salgının ekonomik, sosyal ve siyasal maliyeti dünya düzeyinde çok ağır olacak. Eninde sonunda insanlık, koronayı etkisizleştirecek ve onunla yaşamayı öğrenecektir. Bence insanlığın önünde duran en büyük sorun, küresel çevre krizidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?