banner29

Sudan’da Düzenlenen ‘Yetimler için Yardım Programı’

Sudan’da Lina Kalkınma Derneği Risale-i Nur merkezi ve Şehit Suad Tembel Derneği tarafından Yetimler için yardım programı düzenlendi.

Gündem 12.03.2019, 23:27 14.03.2019, 00:39
Sudan’da Düzenlenen ‘Yetimler için Yardım Programı’

Merkez Risale-i Nur Vakfı Lina Vakfı Şehit Suad Tembel Derneği tarafından organize edilen Türkiye Sudan büyükelçisi Doç.Dr.İrfan Neziroğlu’nun da katılmış olduğu yetimler için yardım programı Sudan’ın başkenti Hartum’da gerçekleştirildi. Program ilk olarak Kuran tilavetiyle başladı ve daha sonra protokolde Almanya’da ikamet eden yardım gönüllüleri Mehmet Demir, İlhami Küçük ile Sudan Türkiye Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, Merkez Risalei Nur Sudan Temsilcisi Zübeyr Erdem Celep Türkiye Cumhuriyeti Sudan Diyanet Ateşesi Mustafa Bülent Dadaş ve Lina Yardım Vakfı temsilcileri konuşma yaptılar. Konuşmadan sonra Sudanlı yetim çocuklara çeşitli oyuncaklar ile çanta ve çikolata dağıtıldı. Akabinde yoksul ailelere erzak dağıtımı yapıldı. Program Sudanlı Yetim Aileleri ve Sudanlı katılımcılar tarafından büyük bir ilgi ve alakalı ile takip edildi.  Programda ilk olarak söz alan Mehmet Demir: Bizler bu kardeşliği çok benimsiyoruz. O kadar ki biz Afrika’dan başka bir ülkeye gittiğimizde diyoruz ki: Biz Afrika’da Sudanlıyız, rengimizin ne olduğu önemli değil. Allah bizlere sağlık verdikçe Almanya da ki Müslüman Türk kardeşlerimiz her zaman sizinle beraber olacaklardır.

Mehmet Demir’den sonra konuşmaya Büyükelçi İrfan Neziroğlu devam etti:

‘’Sizlerle beraber görev yapmaktan Türkiye büyükelçisi olarak çok mutluyum. Bir gün görevi bırakacağım ama Sudan’ı çok güzel anılarla hatırlayacağım. Biz buradan kurumlarımızla kardeşlik hukukumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Türkiye siyasi ekonomik kültürel birçok alanda Sudan ile ilişkiler içerisinde. Her alanda ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Sudan’da çeşitli kuruluşlarımız var. Tika bunlardan bir tanesi. Restorasyon faaliyetleri yapılıyor. Sevakinde Başkent Hartum’da yer alan Mescidi Kebir ve daha birçok yeri restore ediyor. Aynı zamanda mesleki eğitimler gerçekleştiriliyor. Mesela çok sayıda ebe adayını Türkiye’de eğitime gönderdik ve göndermeye devam ediyoruz. Yine Yunus Emre Enstitüsü var 60.cadde de... Türkçe kursları veriliyor. Kültürel faaliyetler düzenliyor. Zaman zaman Türk sineması gösterileri yapılıyor. Orayı ziyaret etmenizi öneririm. Yine Niyala da bir hastanemiz var. Türkiye Sudan Eğitim Araştırma hastanesi. Türkiyeli sağlık personelleri orada Sudanlı kardeşlerimize hizmet ediyorlar. Hafta içi hastanede çalışıyorlar haftasonuda köyleri ziyaret ediyorlar. Türkiye insani yardım konusunda dünyada birinci sırada geliyor. Türkiye de ekonomik krize ve kısıtlı imkânlara rağmen nerede bir ihtiyaç sahibi varsa oraya yardım gönderiyor. Bizim farkımız şudur ki, insani yardım yaparken ne dinine bakıyoruz ne de diline... İhtiyaç olan her yerde Türk Kızılayı orada, bir bakıyorsunuz bir gün Güney Amerika da başka bir gün Afrika da, başka bir gün ise Endonezya’da tsunami mağdurlarına yardım ediyor. Burada Türk Kızılayının yardımları sayesinde sekiz yüz kardeşime katarakt ameliyatı gerçekleştirdik. Türkiye de burslu olarak üniversitede okuyan öğrencilerden en fazla yararlananlar Sudanlı kardeşlerimizdir. Bunun yanında Sudan’da çok sayıda sivil toplum kuruluşumuz mevcut ve onlar Sudanlı kardeşlerimizin her daim yanındadır. Ben 2017 yılı Kasım ayında göreve başlamıştım. Bu benim de katıldığım ikinci program olmuştur.

Değerli kardeşlerim,

Zor günlerden geçiyoruz. Ama Müslüman asla umutsuz olmaz. Asla umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Dualarımızla ayakta kalacağız inşallah. Türkiye her daim sizlerin yanınızda olmaya devam edecektir. Hiç kimse olmasa bile Türkiye sizin yanınızda olacaktır. Onun için asla umutsuz olmayınız.’’

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?