Suudi Bakan Cubeyr, Türkiye'yi hedef aldı!

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Başsavcısı Sözcüsü'nün ardından Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr'den de açıklama geldi

Suudi Bakan Cubeyr, Türkiye'yi hedef aldı!

Riyad'da düzenlediği basın toplantısında "Kaşıkçı cinayetini suç ve büyük bir hata olarak değerlendiriyoruz" açıklamasını yapan Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, cinayetin artık ülkesinde yargıya taşındığının altını çizdi.

"Kaşıkçı vakası artık yasal bir davadır" diyen Cubeyr "Siyasileştirilmesine yönelik her türlü girişimi ve Suudi Arabistan'ın içişlerine müdahale çabalarını reddediyoruz" vurgusu yaparak ekledi:

'ULUSLARARASI BOYUTA TAŞINMASI KABUL EDİLEMEZ'

Çavuşoğlu'ndan Suudi savcıya yanıt: Bazı açıklamaları tatmin edici bulmadım, Kaşıkçı'nın cesedi nerede?

"Bu konunun siyasi malzeme yapılması, İslam dünyasında çatlaklar oluşmasına katkıda bulunmaktadır. Suudi Arabistan ise İslam aleminin bütünlüğü için çalışmaktadır" iddiasında bulunan Cubeyr, Kaşıkçı vakası yüzünden Suudi Arabistan'ın aşırılıkçılıkla mücadele politikalarından vazgeçmeyeceğini dile getirdi. Suud'un Arap ve İslam alemine yönelik büyük sorumlulukları olduğunu ve İslam ile Müslümanlara hizmet etmeye devam edeceğini ifade etti.

'CEVAPSIZ KALAN SORULAR'

"Kraliyet baştan beri Kaşıkçı suçuna karışan her kimse soruşturulup yargılanacağını söylemiştir" diye devam eden Suudi Dışişleri Bakanı, Kaşıkçı cinayeti vakasında hala cevapsız kalmış sorular olduğunu ve bunların cevaplanması gerektiğini belirtti.

ÇAVUŞOĞLU'NA YANIT

Cubeyr, Suudilerin bağımsız hukuk ve yargı sistemlerinin olduğunu, bunların Kaşıkçı cinayeti gibi vakalarla başa çıkabileceğini ifade etti. Böylece Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Artık uluslararası soruşturmanın gerekli olduğunu görüyoruz" sözlerine, Suudi mevkidaşı, kendi soruşturmalarını yürüttükleri ve uluslararası soruşturmaya gerek olmadığı karşılığını verip şu ithamda bulundu:

'TÜRKİYE İLE KATAR, SUUDİ ARABİSTAN'I HEDEF BELLEDİ'

"Türkiye'den cinayetle ilgili yaptıkları açıklamalara dair enformasyon ve kanıt sağlamalarını üç kez talep ettik, ama bize bunları sunmadılar."

Türkiye ile Katar'ın Suudi Arabistan'ı hedef alan sistematik kampanya yürüttüğünü öne süren Cubeyr, Türkiye'nin Kaşıkçı vakasında hala bilinmeyen meselelere ışık tutabilecek istihbarat sağlamasını umduklarını belirtti. "İşbirliği, olgulara ulaşmak için en iyi yoldur" vurgusunu yaptı.

'KATAR VE TÜRKİYE MEDYASINA KARŞI DAVA AÇACAĞIZ'

Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, Katar ve Türk medyasını Suudi Arabistan'a yönelik yanlış bilgi yaymakla suçladı.

Cubeyr, "Türk ve Katar medyası, kraliyete karşı acımasız bir karalama kampanyası yürütüyor, biz bunu mahkemeye taşıyacağız" dedi.

'BİREYE YAPTIRIMLA HÜKÜMETE YAPTIRIM FARKLI'

Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na gittiğinde kendisini bekleyen bir ekip olduğunu bilip bilmediğine dair bir fikrinin olmadığını söyleyen Suudi bakan, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Kaşıkçı vakasıyla kesinlikle bir ilgisinin olmadığını savundu.

Uluslararası yaptırımlarla cezalandırılma ihtimaline dair bir soruyu "Bireylere yaptırım uygulamakla Suudi hükümetini sorumlu tutmak arasında bir fark vardır" diye yanıtlayan Cubeyr, kraliyetin bu türden bir olayın tekrar etmemesini garanti etmeye yönelik önlemler aldığını duyurdu.

'YEMEN'DEKİ KARDEŞLERİMİZ'

Cubeyr, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Mart 2015'ten beri düzenlediği saldırılarda yıkım, katliam, açlık ve kolerayla boğuşan Yemen'le ilgili şöyle konuştu:

"Yemen'de barışçı çözümü ve BM Yemen Özel Temsilcisi'nin çabalarını destekliyoruz. Yemen'deki kardeşlerimize gerekli insani yardımı ulaştırmaya kararlıyız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5