banner29

Taşeron tepkili! "Bu nasıl zam böyle?"

Türkiye'nin gündem belirleyen programı Derin Gerçekler, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçen taşeron işçilere yapılan düşük zamma gelen tepkileri gündeme getirdi. Sosyo-ekonomik bir çağrıda bulunuldu...

Gündem 07.02.2019, 16:07 07.02.2019, 16:20
Taşeron tepkili! "Bu nasıl zam böyle?"

Habervakti Genel Koordinatörü Bülent Deniz'in hazırlayıp sunduğu, usta yazar Abdurrahman Dilipak'ın gündemi analiz ettiği Türkiye'nin gündem belirleyen programı Derin Gerçekler, bu hafta 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçen taşeron işçileri gündeme getirdi.

696 İLE KADROYA GEÇENLER MAĞDUR

Bir izleyiciden gelen ''696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçen taşeron işçilere asgari ücret zammı yansıtılmadı. Yüzde 4 zam yapıldı. 40 ile 60 Lira arasında yapıldı. 900 bin işçi var böyle. Çok büyük tepki var. Bakanlık bu duruma dikkat etmeli ama ilçeler tepkili. Başkan adayları zor durumda kalıyor'' mesajını programın moderatörü Deniz izleyicilerle paylaştı.

HER TARAF MEMUR DOLDU

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Dilipak, ''Devleti küçülteceğiz dedik, hala kadroya personel alıyoruz. 10 kişilik işi 30 kişiye yaptırmaya kalkıyoruz. Neden böyle yapılıyor. Bunların iyi düşünülmesi gerekiyor. Her taraf memur doldu. Her üniversite mezunu memur olmak istiyor. Böyle bir ekonomi böyle bir siyaset yok. Seçim ekonomisi filan olmaz. Halka da gerçeği söylemek lazım. 40 Lira değil de 140 Lira verseler tatmin mi olacaklardı. Ben oruç tutarım aç kalırım. Devletim ayakta dursun deme noktasına getirmek lazım insanları. Devlete güven sağlanmalı.'' açıklamasında bulundu.

Haber Vakti

Yorumlar (1)
s.yılmaz 2 yıl önce
1 milyona yakın khk ile kadroya geçenler olarak bizler zam değil 2019 kamu toplu iş sözleşmesi istiyoruz. Çünkü parça parça rica minnet alacagımız bu enflasyon zammı zaten toplu sozleşmede var olmuş olacak. Toplu sözleşme ikramiyesi, denge ödeneği, sosyal yardım parası ve enflasyon farkı zaten toplu iş sözleşmesinde mevcut olmuş olacak.
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?