Tepki çeken hareket! Kasten mi yoksa sehven mi oldu?

TAYAD'ın Ankara Sakarya Caddesi'nde yaptığı eyleme katılan başörtülü bir üniversite öğrencisi polis tarafından gözaltına alınırken uygunsuz bir görüntü ortaya çıktı. Söz konusu görüntü tepkilere neden olurken, polisin hareketi sehven mi yoksa bilinçli bir şekilde mi yaptığı ise tartışma konusu oldu.

Tepki çeken hareket! Kasten mi yoksa sehven mi oldu?

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği üyelerinin gerçekleştirdiği protestoya katılan üniversite öğrencisi Merve Demirel'in polis tarafından tacize uğradığı yönündeki görüntüler tartışmalara neden oldu. 

BİLİNÇLİ Mİ YOKSA SEHVEN Mİ OLDU?

Ankara Sakarya Caddesi'nde eyleme katılan başörtülü bir üniversite öğrencisi polis tarafından gözaltına alındı. Üniversite öğrencisi Merve Demirel'in polis tarafından gözaltına alındığı anlarda uygunsuz görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde polis tarafından yapılan hareketin, sehven mi yoksa bilinçli bir şekilde yapıldığı ise merak konusu oldu. Söz konusu hareket bilinçli bir şekilde yapıldıysa gerekli yasal işlemlerin başlatılması gerektiği yönünde sosyal medyada çok sayıda yorum yapıldı.

GÖRÜNTÜLERİN ARDINDAN AK PARTİ'YE YÜKLENDİ

Gündeme düşen görüntülerin ardından bir basın kuruluşuna açıklamalarda bulunan üniversite öğrencisi Merve Demirel, AK Parti iktidarına yüklendiği bir dizi açıklamada bulundu. İşte Demirel'in o açıklamaları:  "16 yıldır bir AKP iktidarı var bu ülkede. Söylemlerini özellikle başörtüsü üzerinden dillendiriyor. 28 Şubat’ta yaşananlardan sonra başörtülü kadınlara güvenli bir yaşam varan da AKP. Ama kendi hakkını aramak isteyen bir başörtülüye yapılan bir taciz var. Hiçbir şekilde dillendirmiyorlar bunu. Aksine polisin yaptığı bu tacizin, polis kayıtları üzerinden ilerleyen bir şey de var sosyal medyada. Bunun çok etkisi olduğunu da düşünüyorum. Başörtüsü meselesinden dolayı, biraz bağlamının dışına çıktığını düşünüyorum. Bu AKP’nin ikiyüzlülüğünü ortaya koyuyor. Hiçbir söylemlerinde samimi değiller. Polisin haysiyetsizce yaptığı muamelenin yarattığı utanç kesinlikle polise aittir. Bu utanç bana yüklenemez. Haysiyetsizleştirilen, itibarsızlaştırılan ben değilim, tacizci polistir. Toplumda böyle bir algı var; tecavüzcülerin, tacizcilerin, onursuzca muamele yapanların yarattığı utanç kadınlar üzerine yüklenmeye çalışılıyor. Bu utanç onlara aittir." 

EMNİYET: DİRENME SONUCU ORTAYA ÇIKMIŞ BİR GÖRÜNTÜ

İktidar karşıtlarının AK Parti hükümetine koz olarak kullandığı olayla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü şu açıklamalarda bulundu: ''Bahse konu eylemde şahıslara dağılmaları hususunda gerekli yasal uyarılar yapılmış olup şahısların eylemlerine devam etmeleri üzerine, yakalama işlemi sırasında direnmeye devam ettikleri, M.D. isimli bayanın gözaltı aracına alınması esnasında direnmesi sonucu basına yansıyan görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Örgüt mensuplarınca gündeme getirilen bu ve benzeri görüntülerin amacı, emniyet teşkilatını yıpratmak, görev alan personeli teşhir ederek moral ve motivasyonunu bozmak, görev yapmasını engellemeye çalışmak amaçlı olup, şahıslar tarafından kullanılan sosyal medya hesaplarında emniyet teşkilatı ve personeli hakkında yapılan tehdit, hakaret, personeli hedef gösteren vb. paylaşımlar hakkında cumhuriyet başsavcılığına birden fazla suç duyurusunda bulunulmuştur.''

Sosyal medyada da olayla ilgili çok farklı yorumlar yapıldı. İşte o yorumların birkaçı: 

Haber Vakti

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5