banner5

banner29

Türkiye’deki 22 STK harekete geçti! 72. yılında büyük sefalet bitecek

Lübnan’daki Filistinli mültecilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi için İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte 22 STK, MÜSİAD Genel Merkezi’nde “Filistin Kampları - Kalkınma ve İyileştirme Kampanyası” başlattı. İHH Genel Başkan Vekili Hüseyin Oruç tarafından yaptığı açıklamada; "Filistinlinin evlerinden, köylerinden ve şehirlerinden zorla çıkarılmasının ve yerinden edilmesinin 72'inci yılındayız. 5 milyondan fazla Filistinli, yıllardır farklı ülkelerde, vatanlarından uzakta kötü hayat koşulları altında yaşamlarını birçok haktan mahrum olarak yaşamlarını devam ettiriyorlar. Bu ülkelerden biri olan Lübnan’da Filistinli mültecilere “vatandaşlık” hakkı tanınmamakta ve özel bir yabancı grup olarak değerlendirilmektedirler. Lübnan’daki Filistinliler iş, sağlık, eğitim gibi birçok imkândan yararlanamadığı gibi oy kullanma hakları da bulunmamaktadır. Çalışabilecekleri iş alanları ise kısıtlanmış durumdadır” ifadelerini kullandı.

Gündem 22.12.2020, 00:32
Türkiye’deki 22 STK harekete geçti! 72. yılında büyük sefalet bitecek

​Basın açıklamasını İHH Genel Başkan Vekili Hüseyin Oruç okudu.

Lübnan'da nüfusları 500 bini aşan ve tamamen dışarıdan gelen yardımlarla hayatlarını idame ettirebilen Filistinli mültecilerin bulunduğu kamplara yönelik iyileştirme ve kalkınma projeleri başlatan STK’lar sorunlarının çözülmesi için yardım kampanyası başlattı.

İşsizlik ve yoksulluk yüksek safhada

Lübnan’da Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) kayıtlı toplam 475.075 Filistinli mülteci bulunuyor.

Bu insanların yaklaşık %75’i aşırı kalabalık, işsizlik ve yoksulluk seviyesinin son derece yüksek olduğu, barınma şartlarının çok kötü olduğu çeşitli şehirlerde kurulan 12 ayrı kampta yaşıyor.

Lübnan Hükümetinin Mültecilere Yönelik Politikaları

Filistin Kampları - Kalkınma ve İyileştirme Kampanyası” programında açılış konuşması yapan Sadakataşı Genel Başkanı Kemal Özdal,“İsrail’in Filistin’i işgal etmesi sonucu milyonlarca Filistinli, ülkesinden başka ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Bu ülkelerden biri de Lübnan. Burada çok sayıda mülteci kampları bulunuyor. Bu kamplarda zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Filistinliler için yardım kampanyası başlatıyoruz.” dedi.

Lübnan, ne 1951 BM Mülteci Sözleşmesini imzalamış ne de 1967 Protokolündeki mülteci haklarını tanımıştır; ülkedeki Filistinlilerle ilgili yasal süreçler, iç hukuk düzenlemeleriyle sınırlandırılmıştır. Buna göre Filistinli mültecilere “vatandaşlık” hakkı tanınmamakta ve 1962’de alınan bir kararla “kendi ülkelerinden belgesi olmayan ve Lübnan’da yaşayan” özel bir yabancı grup olarak değerlendiriliyorlar.

Basın açıklamasını okuyan İHH Genel Başkan Vekili Hüseyin Oruç, “Bugün memleketlerinden ayrı bırakılmak zorunda kalan Filistinli ailelerin yanında olmak için 22 kurum harekete geçtik. Bu sayımız artarak devam edecek inşallah” dedi. Hüseyin Oruç, “1948’de bir yıl boyunca süren ve işgalci İsrail’in kurulmasıyla sonuçlanan savaşta 700 binin üzerinde Filistinlinin evlerinden, köylerinden ve şehirlerinden zorla çıkarılmasının ve yerinden edilmesinin 72. yılındayız. 5 milyondan fazla Filistinli, yıllardır farklı ülkelerde, vatanlarından uzakta kötü hayat koşulları altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor” şeklinde ifade etti.

YÜZYILIN İHANETİ

Amerikan ve İsrail yönetimlerinin “Yüzyılın Anlaşması” olarak lanse ettiği, gerçekte “Yüzyılın İhaneti” olarak tanımlanması gerektiğini ifade eden Oruç, “Filistin’in geleceğine dair yapılan plan ise bir İsrail planı olup, Filistinlilerin haklarını yok saymaya yönelik bir anlaşmadır ve asla hayat bulamayacaktır. Farklı ülkelerde yaşamak zorunda kalan Filistinli mülteciler birçok haktan mahrum olarak yaşamlarını devam ettiriyorlar. Bu ülkelerden biri olan Lübnan’da Filistinli mültecilere “vatandaşlık” hakkı tanınmamakta ve özel bir yabancı grup olarak değerlendirilmektedirler. Lübnan’daki Filistinliler iş, sağlık, eğitim gibi birçok imkândan yararlanamadığı gibi oy kullanma hakları da bulunmamaktadır. Çalışabilecekleri iş alanları ise kısıtlanmış durumdadır” ifadelerini kullandı.

Kampanyaya katılan tüm STK’lara teşekkür eden Oruç, bize ev sahipliği yapan MÜSİAD’a tekrar teşekkür etmek istiyorum dedi. Daha sonra söz alan MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Tuluk: “Lübnan’da yaşayan Filistinliler için bir araya geldik. Ev sahibi olarak bu kampanyaya gereken desteği sağlayacağız. Katılım sağlayan ve destek veren herkese teşekkür ederim.” dedi.

Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Kemal Abdurrahman Çetin; “Böyle bir kampanyaya destek vereceğimiz için çok mutluyuz. Koordineli bir şekilde Diyanet Vakfı olarak bölgede dini konularda eğitim vereceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen; “İslam dünyasın en büyük sorunu İsrail’dir. 72 yıldır İsrail işgale ve katliama devam ediyor. Bundan dolayı yarım milyon Filistinli ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Ne yazık ki Dünya bu duruma sessiz kalıyor. Bizler Türkiyeli STK’lar olarak sessiz kalmıyoruz. Bu kampanya ile kardeşlerimizin her daim yanında olacağız” dedi.

Hak İş İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman: “Lübnan’daki kamplarda yaşayan Filistin halkına yönelik insanlık dışı uygulamalar devam ediyor. Bu duruma sessiz kalmayarak kampanya başlattık.”

Deniz Feneri Derneği Genel Müdürü Fatih Şenol; “Muhacir arkadaşlarımız çok büyük dram içinde yaşıyor. Türkiye olarak bu kampanyaya destek vereceğiz. Bu kampanyanın bir parçası olarak yardımlarımızı sürdüreceğiz.”

Azim Mahmud Hüdai Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Serdar Eryılmaz; “Dünya’da en büyük zulmünü Filistin halkı çekiyor. Bizler bu kampları ziyaret ettik, insanlar çok kötü koşullarda yaşıyor. Türkiye olarak üzerimizde büyük mesuliyet var, bu kardeşlerimizin yanında olacağız.” dedi.

Teknik Elemanlar Derneği TEKDER Genel Müdürü Cemal Kasap; ”Amerika ve birçok ülke siyonizme destek oluyor. Bizler mühendislik alanında ne gerekiyorsa Filistinli mülteciler için hazırız. Herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uluslarası Su Kuyusu Derneği Başkan Vekili Ahmet Fazıl Ay; “Geçen hafta Lübnan’daki bölgedeydik. Orada su kuyusu için uygun ortamlar mevcut. Bu kampanya dahilinde harekete geçip kardeşlerimize gereken desteği sağlayacağız.”

Darul Eytam Derneği Genel Başkanı Sedat Çebi: ”Bizler Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında olacağız. Yetim ailelere destek vermeye devam edeceğiz. Kamplarda Zor şartlarda yaşayan ailelerin yanında olacağız.”

Verenel Derneği Başkan Vekili Enes Eğerci:” Bu kampanya ile kamplarda yaşayan Filistinli kardeşlerimizin yaralarını birlikte saracağız.” dedi.

Uluslararası Öğrenci Derneği UDEF Eğitim Koordinatörü Mahmut Oğuz: “Dünya’da bir çok ülkeden okumak için ülkemize gelen öğrencilere yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bugün Filistinli öğrenciler için bir araya geldik. Kardeşlerimize gereken yardımları yapmaya devam edeceğiz.”

Sağlık ve Medeniyet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Erçek: “Kamplarda yaşayan aileler çok kötü durumda, bizler bir araya gelerek bu insanların acısını bir nebze dindirmek istiyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz”

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Abdullah Resul Demir: “Lübnan’da bulunan kamplarda yaşayan ailelere yönelik ciddi hak ihlalleri yaşanıyor. Orada çalışmalarımız uzun süredir devam ediyor. Bugün şimdilik 22 vakıfla bir arada daha güçlü olacağız.”

Mazlumlar için çalışmaya devam edeceğiz

Umut Ol Derneği Başkanı Mustafa Yeşil: “Bu kampanyaya destek olmak için bir araya geldik. Filistinli mülteci kardeşlerimize destek olacağız. Türki halkı hayırseverdir, kardeşlerinin yanında olacaktır inşallah. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Hayat Ol Derneği Başkan Vekili Ahmet Bozdağ: “Kamplarda zor şartlarda yaşayan ailerin bir araya gelen herkese teşekkür ediyorum. Filistinli kardeşlerimizin temiz suya ulaşmaları için ne gerekiyorsa yapacağız. Başta ev sahibi MÜSİAD ve diğer STK’lara teşekkür ederim.”

Yetim Vakfı Başkan Vekili Hüsamettin Orhan; “Yetim Vakfı olarak “Dünyadaki yetimlere yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Başlattığımız bu kampanya ile Filistinli yetimlerimizin yanında olacağız.” dedi.

Fetih Der Başkanı Sercan Bakır; “Dünya’nın birçok yerinde Mülteci duruma düşen Filistinli aileler zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Bizler kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Uluslararası Doktorlar Birliği (AID) Başkanı Mevlit Yurtseven; ”Bizler kamplarda yaşayan sağlık konusunda sıkıntı çeken ailelere sağlık hizmeti vermeye çalışacağız.”

Cihannüma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Eren: “Lübnan’daki kamplarda diğer kamplarda ki gibi büyük dram yaşanıyor. Dünyadaki tüm mazlumların yüzü gülmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Kampanya Ortakları

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD),

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen),

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş),

İHH İnsani Yardım Vakfı,

Türkiye Diyanet Vakfı,

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı,

Sadakataşı Derneği,

Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER),

Cihannüma Derneği,

Deniz Feneri,

Hayrat İnsani Yardım Derneği,

Fetih Der,

Umut Ol Derneği,

Uluslararası Doktorlar Birliği (AID),

Yetim Vakfı,

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği,

Sağlık ve Medeniyet Derneği,

Darüleytam Derneği,

Verenel Derneği,

Hayat Yolu Derneği,

Uluslararası Su Kuyusu Derneği ve

UDEF (Uluslararası Öğrenci Derneği Federasyonu)

Yenişafak

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:52
Akşam 18:15
Yatsı 19:39
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Eibar 19 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12