banner29

Uçak kazasına ilişkin raporun detayları yayınlandı! Frenleme geç yapılmış!

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan uçakla ilgili, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi'nin hazırladığı ön raporun detayları ortaya çıktı.

Gündem 11.03.2020, 21:18
Uçak kazasına ilişkin raporun detayları yayınlandı! Frenleme geç yapılmış!

5 Şubat'ta Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Pegasus Hava Yolları'na ait uçak pistten çıktı. Uçak 3'e bölündü, 177 kişi yaralandı, 3 kişi de hayatını kaybetti. İşte o kazaya ilişkin ön rapor İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına sunuldu. Rapora göre, pilotlar 6 saniye gecikmeli fren yapmış.

6 dakika önce uçağa yıldırım çarpması pilotları inişe zorlamış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi ön raporu hazırladı. Rapora göre, inişe geçmeden 6 dakika önce uçağa yıldırım isabet etti. Uçakta herhangi bir sorun olma ihtimali pilotlardaki stresi arttırdı. Pilotlar bir an önce iniş yapmak istedi.

Kulenin iniş öncesi gerekli bilgileri Türkçe olarak aktardığı da raporda yer alıyor. Mevcut hava şartları ve pistin durumu ile ilgili Türkçe yapılan uyarıların yabancı uyruklu yardımcı pilot tarafından anlaşılmadığı ifade edildi.

Son telsiz görüşmesinde İngilizce olarak 270 dereceden 22 knot rüzgar ile iniş serbest bilgisinin verildiği tespit edildi.

Rapora göre, taksi yolunda manuel frenleme yapılmadı

Rapora göre taksi yolu civarında manuel frenleme yapılmadı. 6 saniye gecikmeli frenlemenin ardından pist sonuna kadar bu şekilde devam edildi ve kaza meydana geldi.

Raporda uçağın "tam hasar" seviyesinde olduğu belirtildi. Kopan sol motor tarafında duman, sağ motorunda ise küçük çaplı yangın çıktığı belirlendi. Havanın yağışlı olması nedeniyle yangının kendiliğinden söndüğü aktarıldı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?