banner29

Vivarium nedir? Ne demektir?

Vivarium nedir? Ne demektir? Teraryum ve vivaryum arasındaki fark nedir?

Gündem 07.10.2020, 22:51
Vivarium nedir? Ne demektir?

"Vivarium" kelimesinin kökleri Latince "vivere" kelimesinden gelmektedir. Geniş anlamda, bir vivaryum bir evcil hayvan için bir yaşam alanıdır - teknik olarak, bir kuş kafesi bir vivaryum olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, bir vivaryum genellikle küçük hayvanları barındıran bir teraryumu tanımlamak için kullanılır.

Yanlışlıkla Keşif

19. yüzyılda, Londralı bir cerrah, bir koza nemli toprağa cam bir kavanoza gömüldüğünde yanlışlıkla kavanozda bir bahçe yarattı. Toprak bir eğrelti otunu ve otları filizlediğinde, beklediği güveye olan ilgisini yitirdi ve kapalı, kendi kendine yeten bahçesine odaklandı. O zamandan beri, teraryumlar, çalışan bir ekosistemin minyatür örnekleri olarak insanları büyüledi.

Teraryumlar

Teraryumlar esasen canlı bitkiler için doğal ortamları kopyalayan minyatür seralardır. Bu küçük bahçeler, suyun, bitkilerin, toprağın ve havanın doğal fotosentez, solunum ve su döngüsü süreçlerinde çalışmak için birleştiği şeffaf, kapalı bir kapta yer alıyor. Havadaki nem duvarlarda yoğunlaşır - genellikle cam - ve bitkilerin köklerinde emildiği toprağa geri döner. Bitkiler, döngüyü devam ettirmek için yoğuşma şeklinde sıvıya dönüştürülen gazı çıkarır.

Vivaryumlar

Teraryuma hayvan eklemek, kabı bir canlılığa dönüştürür. Pek çok insan sürüngenlerin evlerini teraryum olarak adlandırsa da, gerçek şu ki, küçük adam bir kez kurulduğunda, o bir vivaryum. Tabii ki, vivarium, içinde ikamet eden yaratık için uygun olmalıdır, bu nedenle bir vivaryumun odak noktası kaptaki hayvanlar üzerindedir. Bir teraryum, içerdiği bitkilere dayanmaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?