banner5

banner29

Wikipedia'da Mısıroğlu skandalı! 'Bir türlü geberemeyen Rum yazar...'

Açık kütüphane olarak bilinen Wikipedia, tarihçi yazar Kadir Mısıroğlu hakkında ırkçı ve hakaret dolu ifadeler kullanarak, sözde tarafsızlığını bir kez daha bozdu.

Gündem 17.04.2019, 22:13 18.04.2019, 00:28
Wikipedia'da Mısıroğlu skandalı! 'Bir türlü geberemeyen Rum yazar...'

Uluslararası açık kütüphane olarak bilinen Wikipedia'da 'Kadir Mısıroğlu' hakkında girilen bilgilere arasında skandal ifadeler yer aldı.

IRKÇI, KİNDAR VE AYRIŞTIRICI BİR TAVIR

Türkiye'de erişimin yasaklandığı Wikipedia'da yer alan açıklamada tam olarak 'Kadir Mısıroğlu, Bir türlü geberemeyen Rum yazar, avukat, tarih yazarı,ve gazeteci. Atatürk ve laiklik karşıtı yazıları ve konuşmalarıyla tanınır.televizyonlara fesiyle çıkmasıyla tanınır' denilmekte.

NE KADAR TARAFSIZ OLDUĞU TARTIŞMA KONUSU

'Açık Kütüphane' olarak bilinen Wikipedia tarafsız ve özgür olarak bir algoritma olmasına rağmen önemli bir fikir adamı ve tarihçi yazar olan Kadir Mısıroğlu hakkında verdiği bilgilerde yazılan bu yakıştırma ne kadar tarafsız ve kontrolsüz olduğunu gözler önüne seriyor. Bu fütursuz ve yakışık almaz durum karşısında Wikipedia'nın ne kadar tarafsız ve özgürlükçü olduğu tartışma konusu oldu.

Açık Kütüphane özelliği sayesinde belirli yeterliliği sağlayan herkesin bilgi paylaşabildiği Wikipedia'da Kadir Mısıroğlu'nun biyografisinde düzenleme yapan editör adeta kin kustu. Söz konusu editörün halen daha Wikipedia'ya bilgi aktarıyor olması, durumun vahametini göstermesi açısından büyük bir önem taşıyor.

VİCDANLAR YARALANDI

Geçtiğimiz günlerde yoğun bakıma alınan Üstad Kadir Mısıroğlu'nun hastanede tedavisi sürerken hakkında 'bir türlü gebermeyen' ifadesinin kullanılması vicdanları yaraladı.

Haber Vakti

Yorumlar (1)
ihsan 2 yıl önce
asıl bu vikipedia rum tohumu hain
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?