banner29

Yemen'de kapsamlı ateşkes uygulanıyor

Yemen'de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu tarafından açıklanan ateşkes, bugün yerel saatle 12:00 itibariyle yürülüğe girdi.

Gündem 10.04.2020, 11:20 10.04.2020, 11:23
Yemen'de kapsamlı ateşkes uygulanıyor

Dün yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Yemen'de bugünden itibaren yürülüğe girecek şekilde 2 haftalık ateşkes ilan edildiği, ateşkesin, ülkede kapsamlı ve kalıcı ateşkese ulaşmak için yapılan çabalardan biri olduğu kaydedildi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Yemen meşru hükümetini destekleyen Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Arap Koalisyonu’nun Yemen'de iki hafta sürecek kapsamlı bir ateşkes ilan ettiğini belirterek, ateşkesin bugün saat 12:00 itibariyle yürürlüğe girdiğini ifade etti. Maliki, ateşkesin, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Yemen meşru hükümeti ve Husiler arasında bir toplantı yapma davetinin uygulanması için uygun koşulları yaratmayı amaçladığını söyledi.

Arap Koalisyonu sözcüsü açıklamasında, BM gözetimi altında Yemen'de kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşabilmek için taraflar arasındaki istişarelerin, insani ve ekonomik güvenliğin yeniden tesis edilmesinin ve taraflar arasındaki siyasi sürecin yeniden başlatılmasının gerekli olduğunu ifade etti.

Diğer yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Arap Koalisyonu tarafından ilan edilen iki haftalık ateş kararının akıllıca alınmış sorumlu bir karar olduğunu dile getirdi.

Karkaş konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, tekrarlanan siyasi çözüm çağrılarının işe yaradığını, son yaşanan çatışmaların yeni tip koronavirüs salgıyla birlikte insani krizi zorlaştırdığına dikkati çekerek, kararın insani ve siyasi açıdan atılan önemli bir adım olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?