Teröre, darbe üstüne darbe!

Türk Silahlı Kuvvetleri 27 Temmuz-2 Ağustos'ta yurt içi ve Irak'ın kuzeyinde yürütülen operasyonlarda dördü sözde lider kadrodan 54 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Teröre, darbe üstüne darbe!
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) terör örgütlerine yönelik yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen operasyonlarda PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla devam ediyor.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan haftalık bilgilendirmeye göre, 27 Temmuz-02 Ağustos 2018 tarihlerinde PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Şırnak, Siirt ile Irak’ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyon düzenlendi.

Yapılan edilen operasyonlarda dördü sözde lider kadroda olmak üzere, yurt içinde 31 ve yurt dışında 23 olmak üzere toplam 54 terörist etkisiz hale getirildi.

Yapılan operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlandı.

Çok sayıda silah ve patlayıcı imha edildi

Operayonlarda 31 adet piyade tüfeği, 2 adet tabanca, 3668 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 9 adet RPG-7 roket atar mühimmatı, 9 adet el bombası, 10 adet telsiz, 300 kg amonyum nitrat, 15 adet EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüp ele geçirildi, 10 adet el yapımı patlayıcı (EYP) imha edildi.

Operasyonlarda 14 asker yaralandı.

PKK/KCK'nın finans kaynaklarına darbe

PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve yapılan operasyonlarda, 850 lt kaçak akaryakıt ve 36 bin 270 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlar

Fırat Kalkanı Harekatı'yla TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez ve Cerablus arasında bulunan 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama, temizleme çalışmaları sürdürülürken PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edildi.

Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı ve yerel yönetimlerin desteklenmesi gibi) çalışmalarına katkı sağlandı.

İdlib bölgesinde de 13 Ekim 2017'den bugüne kadar 12 gözlem noktası tesis edilerek faaliyete geçirildi. TSK, bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürdü.

Zeytin Dalı Harekatında 4 bin 558 terörist etkisiz hale getirildi

Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği veren TSK, Afrin'de hayatın normale dönmesi için çalışmalara devam etti.

TSK tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek için yapılan operasyonlarda 4 bin 558 terörist etkisiz hale getirildi.

Afrin'de 262 adet mayın ve bin 357 adet EYP imha edildi

TSK ve ÖSO tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin’de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Bugüne kadar 262 adet mayın ve bin 357 adet el yapımı patlayıcı (EYP) tespit edilerek imha edildi.

Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 54 asker şehit oldu, 240 asker yaralandı.

Münbiç bölgesi

Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç bölgesi arasında kalan hat üzerinde, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetlerince 18 Haziran'dan bu yana 23 bağımsız devriye faaliyeti yürütüldü.

Fırat Kalkanı Harekatı

Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak amacıyla yapılan Fırat Kalkanı Harekatında, TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometre karelik alan kontrol altına alındı.
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5