Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Dünya Savunma Fuarı'nda Reuters'a konuştu.

UKRAYNA'DAKİ FABRİKA 12 AYA BİTECEK
Türkiye'nin, Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarında 500 kişiye istihdam sağlayacak ve TB2 ya da TB3 modelli insansız hava araçlarının üretileceği fabrikanın inşasına başlandığını belirten Haluk Bayraktar, "Fabrikamız inşa ediliyor. İnşaatı bitirmek için yaklaşık 12 aya ihtiyacımız var. Daha sonra iç makine, ekipman ve organizasyon yapısına geçeceğiz. Ukrayna'daki fabrika büyük bir fabrika, yaklaşık 500 kişiyi istihdam etmeyi planlıyoruz." dedi.

Fabrikanın, yılda yaklaşık 120 adet İHA üretme kapasitesine sahip olacağını söyleyen Bayraktar, üretimin TB2'ye mi yoksa TB3'e mi odaklanacağının henüz netleşmediğini aktardı.

Başkan Erdoğan'dan emeklilere ve çalışanlara mesaj Başkan Erdoğan'dan emeklilere ve çalışanlara mesaj

SAVAŞ SORUN MU?
Söz konusu savaşın fabrika için bir güvenlik sorunu oluşturup oluşturmadığı sorusuna ise, planlarda bir sıkıntının olmadığını ve hiçbir şeyin bunu (fabrika inşası) durduramayacağını söyledi.

SUUDİ ARABİSTAN'A ÜRETİM TESİSİ AÇMA HAMELESİ! BAYKAR'IN 2024 HEDEFLERİ
Baykar'ın önümüzdeki iki yıl içerisinde Suudi Arabistan'da da üretime başlamak için planlar yaptığını aktaran Bayraktar, şirketin 2024 hedeflerine dair de bilgi verdi.

Bayraktar, firmanın, 2023'te 36 adet olan Akıncı üretimini iki katına çıkarmayı planladığını, TB2 üretimini 230 adet olarak sabit bırakacağını, Kızılelma ve TB3 modellerinden de "onlarca" üretmeyi hedeflediğini kaydetti.

Bayraktar TB2'ler, Karabağ ve Rusya-Ukrayna savaşşarıyla birlikte dünya çapında ün kazandı. Baykar, TB2'ler için en az 30 ülke ile ihracat sözleşmesi imzaladı.