banner30

banner29

Çin, hac organizasyonunu Türkiye'den öğrenecek

Çin İslam Birliği yetkilileri, Hac organizasyonu konusunda Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan destek istedi.

İslam 24.08.2006, 08:56 03.09.2020, 17:19
Çin, hac organizasyonunu Türkiye'den öğrenecek

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yürütülen hac organizasyonu, Çin'e örnek olacak. Diyanet İşleri Başkan yardımcısı Fikret Karaman, Türkiye'nin Hac organizasyonu konusunda diğer ülkelere örnek olduğunu belirterek, Çin'in bu yıl hac organizasyonunda Türkiye modelini uygulamak istediklerini söyledi. Karaman, "Çinli yetkililer, bizden alacakları bilgiler çerçevesinde 2006 hac organizasyonunu gerçekleştirecekler" dedi.

Çin İslam Birliği yetkilileri, Hac organizasyonu konusunda Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret etti. Karaman, Çinli yetkililerin önce Suudi Arabistan'a başvurarak hac konusunda bilgi istediklerini, Suudi yetkililerin de bu işi en iyi şekilde Diyanet İşleri Başkanlığının gerçekleştirdiğini aktardıklarını kaydetti.

Karaman, bu nedenle Çin İslam Birliği yetkilileri ile bu ülkenin 21 eyaletinden din görevlilerince ziyaretin gerçekleştirildiğini söyleyerek "Kendi ifadeleriyle, Çin'de değişik dinlere inanan 100 milyon kadar insan bulunmaktadır. Bunun 20 milyonu ise İslam dinine inanmaktadır" dedi

8 BİN 500 ÇİNLİ HACI ADAYI

Karaman, Çinli yetkililerden aldığı bilgiye göre, bu ülkede geçen yıl 7 bin kişinin hacca gittiğini, bu sene ise 8 bin 500 kişinin hac ibadeti için kutsal topraklara gitmek istediğini belirtti. Çinli yetkililerin, bu kişilere hac ibadetini usulüne uygun bir şekilde yaptırmak için geniş bir tecrübeye ihtiyaçları olduğunu dile getiren Karaman, "Diyanet İşleri olarak, heyete türkiye hac organizasyonuyla ilgili temel bilgileri verdik. Bizden alacakları bilgilerle 2006 hac organizasyonunu kendileri yapacaklar" diye konuştu.

TÜRKİYE ÇOK TECRÜBELİ

Çin İslam Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Yang Zhibo ise Çin Halk Cumhuriyeti, İslam İşleri Başkanlığı ve İslam Cemiyeti ile din konusundaki yetkililerin ziyarette yer aldığını belirterek, Diyanet'in, hac işlerinde çok başarılı olduğunu, bu nedenle hac hizmetleri konusunda fikir alışverişinde bulunmayı ve bazı konularda iş birliği yapmayı amaçladıklarını bildirdi. Zhibo, 1985 yılından bu yana ülkelerinde hac organizasyonu yaptıklarını belirterek, "Ancak Türkiye'nin bu konudaki tecrübesi bizden kat kat fazladır. Bu toplantıdan sonra biz ülkemize döneceğiz. Döndükten sonra aldığımız bilgiler çerçevesinde, çalışacağız" diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?