banner30

banner29

Ebû Dücâne kimdir? Ebû Dücâne‘nin hayatı...

Ebû Dücâne kimdir? Ebû Dücâne nerede doğmuştur? Ebû Dücâne ne zaman doğmuştur? Ebû Dücâne nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Dücâne nasıl hicret etmiştir? Ebû Dücâne nasıl evlenmiştir? Ebû Dücâne’nin cesareti, Ebû Dücâne‘nin hayatı, Ebû Dücâne’nin vefatı…

İslam 13.01.2020, 13:38 13.01.2020, 15:31
Ebû Dücâne kimdir? Ebû Dücâne‘nin hayatı...

İşte, "Ebû Dücâne kimdir? Ebû Dücâne nerede doğmuştur? Ebû Dücâne ne zaman doğmuştur? Ebû Dücâne nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Dücâne nasıl hicret etmiştir? Ebû Dücâne nasıl evlenmiştir? Ebû Dücâne’nin cesareti, Ebû Dücâne‘nin hayatı, Ebû Dücâne’nin vefatı…" sorularının cevapları...

Ebû Dücâne (r.a.), cesur bir Sahabiydi. Allah ve Resulü yolunda her an canını vermeye hazırdı. Bedir Savaşında olduğu gibi Uhud Savaşında da bunun alâmeti olarak başına kırmızı bir sarık sardı. Bunu gören Ensar, "Ebû Dücâne yine ölüm sarığını sardı" dediler.'

Hz. Ebû Dücâne, Peygamberimizin, hakkını vermek şartıyla kendisine teslim ettiği kılıç elinde olduğu halde, çalımlı ve gururlu bir şekilde düşman saflarına doğru ilerlemeye başladı. Bu arada Sahabe-i Kiram, Ebû Dücâne'nin gururlu bir şekilde yürümesini hoş karşılamadılar. Bu hareketi sebebiyle onun helak olmasından korktular. Bunun üzerine, Peygamberimiz düşmana karşı çalımlı yürünebileceğine, bunun câiz olduğuna işaretle şöyle buyurdu:

"Allah bu yürüyüşü şu harp meydanlarından başka yerde sevmez" Peygamberimizin vermiş olduğu kılıç, Ebû Dücâne'nin elinde müşriklere ölüm kusuyor, onlara aman vermiyordu. Önüne çıkanı saf dışı bırakan Ebû Dücâne çarpışa çarpışa, def çalıp şarkı söyleyerek, müşrikleri savaşa teşvik eden kadınların bulunduğu yere kadar geldi. Kendisi bunu şöyle anlatıyor:

"Uzaktan birini gördüm. Halka kızıyor, hırslanıyordu. Üzerine yürüyüp vurmak için kılıcımı kaldırdığımda bağırdı. Onun bir kadın olduğunu görünce Resulullahın kılıcının şerefini gözettim ve onu bir kadına vurmadım."

Uhud Harbinin birinci safhasında Hz. Ebû Dücâne ve diğer Sahabilerin gayretleri neticesinde, ilk anda büyük bir zafer kazanılmıştı. Bunun için mücahitler müşriklerin bırakmış olduğu ganimetleri toplamaya başladılar. Bu arada yerlerini bırakmamaları hususunda Peygamberimizin kesin talimatı olmasına rağmen okçular da yerlerini terk ederek ganimet peşine düştüler. İşe, ne oldu ise o anda oldu. Savaşın başından beri okçuları kollayan ve fırsat bekleyen müşrik atlıları, mücahitlere arkadan saldırıya geçtiler. Bunun üzerine birçok mücahit şehit düştü. Bir kısmı da paniğe kapılarak sağa sola dağıldılar.

Bu arada Peygamberimizin "ölüm haberi" şâyiası yayıldı. Mücahitlerin moralleri iyice bozuldu, pek çoğu harbi bırakıp tenha bir yere oturdu. Oysa müşrikler Resulullahı değil, ordunun sancağını taşıyan Mus'ab bin Umeyr'i (r.a.) şehit etmişlerdi. Onu Peygamberimiz zannederek, "Muhammed'i öldürdük" diye bağırmaya başlamışlardı. Peygamberimiz ise o sırada düşmana ok ve taş atıyor, yerinde sebat ederek hiçbir tarafa ayrılmıyordu. Bu arada yedisi Muhacirlerden, yedisi de Ensardan olmak üzere on dört fedai Resulullahı kordon altına almış, müşrik saldırılarından koruyorlardı. Bu gözü pek imanlı sineler, kendi canlarını feda etme pahasına Peygamberimizi yalnız bırakmamak üzere söz birliği etmişlerdi. İşte Ebû Dücâne de bunlardan birisiydi. Resulullahın duasına mazhar olan bu Sahabelerden hiçbirisi şehit olmadı. Savaşın sonuna kadar vücutlarını Peygamberimize siper ettiler.

Ebû Dücane ise, Resulullahın üzerine eğiliyor, atılan oklardan onu koruyordu. Oklar sırtına çarpıp hiç yaralamadan arka tarafına düşüyordu. Bu arada azılı müşriklerden Abdullah bin Humeyd, Peygamberimizin sağ olduğunu ve Sahabilerin onu koruduğunu gördü. Vakit kaybetmeden atını o yöne sürdü. Ne pahasına olursa olsun, Resulullahın canına kıyma emelini besliyor, şöyle sesleniyordu:

"Ben Züheyr'in oğluyum. Bana Muhammed'i gösterin. Vallahi ya onu öldürürüm, yahut ben ölürüm" diye çığırtkanlık yapıyordu. Tepeden tırnağa zırha bürünmüştü. Müslümanlardan hiç kimsenin karşısına çıkamayacağını tahmin ediyordu. Sinsi sinsi ilerliyordu. Birden karşısında Ebû Dücâne'yi görünce afalladı. Ebû Dücâne bu gözü dönmüşü görür görmez; "Gel yanıma! Ben Resulullahın uğruna kendi vücudumu siper eden birisiyim" dedi ve akabinde kılıcını İbni Humeyd'in atının bacaklarına çaldı. At çökünce de, "Al, bu da Ben Hareşe'nin oğlundan" diyerek bir vuruşta müşriği cansız yere serdi. Ebû Dücâne'nin kendisini korumak hususundaki bu gayretini gören Peygamberimiz ona şöyle duâda bulundu: "Allah'ım, Hareşe'nin oğlundan ben nasıl razı isem Sen de razı ol!" Ebû Dücâne, mânevî mükâfatını âdeta peşin olarak alıyordu.

Ebû Dücâne gibi kahraman Sahabilerin gayretleri sonucunda müşrikler fazla bir zarar veremeden çekilmek zorunda kaldılar. Savaş bittiğinde Peygamberimiz Ebû Dücane Hazretlerine verdiği kılıcı geri aldı. Khein üzerindeki müşrik kanlarını silmesi için, kızı Hz. Fatima'ya (r.a.) verdi. Bu arada Hz Ali de (r.a) kendi kılıcını Fâtima'ya uzatarak, "Şunu al, bu gazada çok işe yaradı" dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz, "Sen bu savaşta canla başla çalıştın. Sehl bin Hâris ile Ebu Ducane de üstün muvaffakiyet gösterdi" buyurarak onları takdir ve tebrik etti.

Cesaret ve kahramanlığı kadar üstün faziletleri ile de tanınan Ebû Dücâne Hazretleri boş şey ile meşgul olmaz, hiç kimse hakkında kötü bir şey düşünmezdi, Bir gün hastalandı. Ağır hasta olmasına rağmen, üstünde sanki hastalık eseri yoktu. Yüzü nurlu ve pırıl pırıldı. Ziyaretine gelenlerden birisi, "Yüzünün böyle olmasının sebebi nedir?" diye sordu. Hz. Ebû Dücâne şu cevabı verdi:

"Güvenebileceğim ve beni kurtarabilecek iki amelim var: Birisi mâlayani ile meşgul olmayışım, diğeri de hiç bir Müslüman hakkında kalbimde en küçük bir kötülük bulundurmayışım ve düşünmeyişimdir."

Ebû Dücâne, Hz. Ebû Bekir'in (r.a.) halifeliği sırasında vuku bulan Yemame Savaşında şehit olmuştur. Allah ondan razı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?