banner29

Feyruz bin Deylemi kimdir? Feyruz bin Deylemi’nin hayatı...

Feyruz bin Deylemi kimdir? Feyruz bin Deylemi nerede doğmuştur? Feyruz bin Deylemi ne zaman doğmuştur? Feyruz bin Deylemi nasıl Müslüman olmuştur? Feyruz bin Deylemi nasıl hicret etmiştir? Feyruz bin Deylemi nasıl evlenmiştir? Feyruz bin Deylemi’nin cesareti, Feyruz bin Deylemi’nin hayatı, Feyruz bin Deylemi’nin vefatı...

İslam 28.07.2020, 18:35
Feyruz bin Deylemi kimdir? Feyruz bin Deylemi’nin hayatı...

İşte, "Feyruz bin Deylemi kimdir? Feyruz bin Deylemi nerede doğmuştur? Feyruz bin Deylemi ne zaman doğmuştur? Feyruz bin Deylemi nasıl Müslüman olmuştur? Feyruz bin Deylemi nasıl hicret etmiştir? Feyruz bin Deylemi nasıl evlenmiştir? Feyruz bin Deylemi’nin cesareti, Feyruz bin Deylemi’nin hayatı, Feyruz bin Deylemi’nin vefatı..." sorularının cevapları...

FEYRUZ BİN DEYLEMİ KİMDİR?

Feyruz bin Deylemi (r.a.), İran hükümdarının Habeşlileri Yemen'den sürüp çıkarmak için gönderdiği İranlıların çocuklarındandır.

FEYRUZ BİN DEYLEMİ NASIL MÜSLÜMAN OLMUŞTUR?

Hicretin 10. yılında Müslüman oldu. Resulullahı görmek, onun sohbetinde bulunmak için bir heyetle birlikte Medine'ye geldi. Peygamberimize, "Ya Resulallah, Bizim nereden geldiğimizi biliyorsunuz. Bizler Müslüman olduk. Velimiz, yardımcımız kimlerdir?" diye sordular. Peygamberimiz, "Allah ve Resulü" buyurunca, Feyruz ve arkadaşları, "Allah ve Resulü bize yeter, biz bunlara râzıyız" dediler. Feyruz (r.a.) ve arkadaşları Müslüman olmadan önce içkiyi çok içiyorlardı. Bunun haram olduğunu öğrenir öğrenmez bu alışkanlıktan bir anda vazgeçtiler. Fakat, kendilerini meşgul eden bir mesele vardı. Acaba kendisinden içki yapılan üzüm de haram kılınmış mıydı? Ellerinde bulunan üzümü ne yapacaklardı? Bunu Peygamberimize sordular. Resulullah, "Onu kuru üzüm yapınız" bu yurdu. "Kuru üzümü ne yapacağız, ya Resulallah?" diye sormaları üzerine de Peygamberimiz hoşaf yapıp içmelerini emretti.

Feyruz'un (r.a.) bir diğer problemi de iki kız kardeşi birlikte nikahı altında bulundurmasıydı. Oysa İslâmiyet bunu haram kılmıştı. Peygamberimize ne yapması gerektiğini sordu. Resulullah (a.s.m.), "Onlardan arzu ettiğini yanında tut, diğerini ise boşa" buyurdu. Hz. Feyruz emri derhal yerine getirdi. Feyruz ve arkadaşları bir müddet Medine'de kaldıktan sonra Yemen'e döndü. Burada İslâmiyet’e büyük bir hizmette bulundu. Peygamberimiz vefât hastalığına yakalandığı sırada Yemen'de ortaya çıkan yalancı peygamber Esved-ül Ansi’yi öldürdü.

Esved, sihirbaz biriydi. Şerli şeytanlardan bazılarını emri altına almıştı. Halka bazı acayip şeyler göstererek onları aldatırdı. Peygamberimiz bu yalancı adamın öldürülmesi için çeşitli yerlere emirler göndermişti. Onun Hz. Feyruz ve arkadaşları tarafından öldürüldüğü gün, Peygamberimiz bir mucize olarak bunu Sahabilere müjdeledi, "Dün gece Esved el-Kezzâbü'l-Ansi kardeşlerinizden birinin eli ile öldürüldü" buyurdu. Sahabiler, "Ya Resulallah onu kim öldürdü?" diye sordular. Resulullah (a.s.m.), "Onu, sâlih ve mübarek bir ev halkından, mübarek birisi, Feyruz ed-Deylemi öldürdü" buyurdu. Sahabiler, Allah ve Resulunün düşmanı bu yalancı adamın öldürülmesini büyük bir sevinçle karşıladılar.

FEYRUZ BİN DEYLEMİ’NİN VEFATI

Hz. Feyruz’a duâda bulundular. Feyruz (r.a.) Hz. Osman zamanında Yemen'de vefat etti. Allah ondan razı ol sun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?