banner29

Müşrik nedir? Müşrik kelimesinin anlamı

Müşrik kelimesi nedir? Müşrik kelimesinin anlamı nedir? Kime müşrik denir? Müşriklik nedir? Tüm bu soruların cevabı haberimizde...

İslam 08.03.2020, 01:47 08.03.2020, 17:36
Müşrik nedir? Müşrik kelimesinin anlamı

Müşrik kelimesi dilimize Arapçadan gelmiş bir kelimedir ve “Allah'a şirk koşan, çoktanrıcı, Allah'a ortak koşan” anlamlarına gelir, bir din terimidir. Şirk ise “Allah'a ortak kabul etme, eş koşma” demektir.

Kelimenin kökeni esasen “Allah'a şirk koşma, ortak etme” anlamına gelen Arapça “işrak” kelimesidir. Haliyle müşrik de işrak yapandır yani Allah'ın birliğini kabul etmeyen, Allah'tan başka kavram, obje ya da kişiye tapan ve bu nesnelere tanrıya özgü özellikler yükleyen yani tanrıya ortak koşan kimsedir.

Müşrikler Allah'ın varlığını inkar etmezler ancak ondan başka ilah olduğunu düşünürler ve bu ilahlara da taparlar. Bu ilahlar onların gözünde Allah'a eştir, denktir. Şirk koşmak küfür ile aynı anlama gelmese de şirk koşmak bir tür küfür olarak kabul edilebilir, dolayısıyla müşrikler aynı zamanda kafirdir.

Müşriklere örnek vermek gerekirse Mecusilik verilebilir, zira Mecusiler iki tanrıya taparlar. Onların inandığı iki kavram vardır; Yezdan onlar için iyilikleri yaratır, Ehrimen ise kötülükleri yaratır. Bu da şirk koşmak olduğundan Mecusiler müşriktir diyebiliriz. Aynı şekilde putperestler de müşriktir.

Müşrik kavramı Kuran’da da geçer:

“De ki: "O, gökleri ve yeri yaratırken ve O, (hep) besleyen (hiç) beslenmezken, ben Allah'tan başkasını mı veli edineceğim?" De ki: "Bana gerçekten Müslüman olanların ilki olmam emredildi ve: Sakın müşriklerden olma." (denildi.) (En'am Suresi, 14)”

Müşrik kelimesinin sözlük anlamı

1. Allah'a ortak koşan.

Müşrik kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Müşrik olduğunu saklamıyordu, bu yüzden toplum tarafından dışlanmıştı.

2. Putperestlik kişiyi müşrik kılar.

Müşrik kelimesinin İngilizcesi

1. polytheist

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?