banner29

Regaib gecesi namazı nedir? Nasıl kılınır? Hükmü nedir?

Dinimizin önem addettiği gecelerden biri olan Ragaib kandili gecesi kılınması sevap olan namazlardan Regaib gecesi namazı nedir? Regaib gecesi namazı nasıl kılınır? Regaib gecesi namazının hükmü nedir?

İslam 18.11.2019, 14:23 18.11.2019, 22:10
Regaib gecesi namazı nedir? Nasıl kılınır? Hükmü nedir?

İşte, "Regaib gecesi namazı nedir? Regaib gecesi namazı nasıl kılınır? Regaib gecesi namazının hükmü nedir? Regaib ne demek?" sorularının cevapları...

REGAİB GECESİ NAMAZI

Receb ayının ilk cuma gecesine "Leyle-i Regaib" denir. Bazı alimlerin açıklamasına göre, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bu gece pek çok ruhanî ahval ve ikrama kavuşmuş olmakla Yüce Allah'a şükür için on iki rekât namaz kılmıştır. Peygamber Efendimizin bu Regaib gecesinde ana rahmine düşmüş olduğuna dair olan bir rivayet, uygun görülmemektedir. Çünkü bu gece ile Hazret-i Peygamberimizin doğumu arasındaki zaman, bu hesaba aykırı düşmektedir. Ancak Hazret-i Amine'nin, Peygamber Efendimize hamile kaldığını bu gece anlamış olması düşünülebilir. Sebep ne olursa olsun, bu gece pek mübarek bir gecedir. Zaten Regaib, istenilen, değeri çok olan, bağış, ihsan, ikram ve nefis şeyler demektir ve "Rağibe" kelimesinin çoğuludur. Bu geceyi ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Fakat bu gecede kılınacak namazın sünnet veya mendub olması hakkında kuvvetli bir delil bulunmamaktadır. Bu gecede toplanıp cemaatle namaz kılınması bid'at sayılmaktadır. Zaten teravihden başka hiç bir nafile namazın çağrışarak cemaatle kılınması sünnet değildir, mekruh sayılır. Ancak bir yerde bulunan iki, üç kimsenin bu gibi namazları cemaatle kılmaları caiz görülmüştür.

(Kaynak: Büyük İslam İlmihali - Ömer Nasuhi Bilmen S.196)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?