banner30

banner29

Sehl bin Sa'd kimdir? Sehl bin Sa'd’ın hayatı

Sehl bin Sa'd kimdir? Sehl bin Sa'd nerede doğmuştur? Sehl bin Sa'd ne zaman doğmuştur? Sehl bin Sa'd nasıl Müslüman olmuştur? Sehl bin Sa'd nasıl hicret etmiştir? Sehl bin Sa'd nasıl evlenmiştir? Sehl bin Sa'd’ın cesareti, Sehl bin Sa'd’ın hayatı, Sehl bin Sa'd’ın vefatı.

İslam 16.09.2020, 16:23
Sehl bin Sa'd kimdir? Sehl bin Sa'd’ın hayatı

İşte, "Sehl bin Sa'd kimdir? Sehl bin Sa'd nerede doğmuştur? Sehl bin Sa'd ne zaman doğmuştur? Sehl bin Sa'd nasıl Müslüman olmuştur? Sehl bin Sa'd nasıl hicret etmiştir? Sehl bin Sa'd nasıl evlenmiştir? Sehl bin Sa'd’ın cesareti, Sehl bin Sa'd’ın hayatı, Sehl bin Sa'd’ın vefatı." sorularının cevabı.

SEHL BİN SA'D KİMDİR?
SEHL BİN SA'D’IN HAYATI

Peygamberimiz Medine'ye hicret ettiğinde, onu karşılayan çocuklardan biri de Hz. Sehl'di. O sırada 5 yaşında bulunuyordu. Babası Sa'd bin Malik (r.a.) Hicret ten önce Müslüman olduğu için, Hz. Sehl Müslüman bir ailede yetişmişti. Asıl ismi Hamza iken Peygamberimiz tarafından Sehl olarak değiştirildi.

Hz. Sehl, yaşı küçük olduğundan Peygamberimizle birlikte hiçbir savaşa katılamadı. Fakat, Hendek Savaşı öncesinde, toprak taşıyarak hendek kazılmasına yardımcı oldu. Bununla ilgili bir hatırasını şöyle anlatır: "Hendek kazılırken hep Peygamberimizle beraberdim. Onlar hendek kazıyor, biz küçükler de toprak taşıyorduk. Resulullahın şöyle duâ ettiğini işittim: 'Ya Rab! Bütün hayat âhiret hayatıdır. Muhacir ve Ensarı affına nail eyle"

Sehl (r.a.) çok zeki birisiydi. Devamlı Peygamberimizin yanında bulunur, ona hizmet ederdi. Ondan duyduklarını ve gördüklerini hafızasında tutabilmek için gayret gösterirdi. Resulullahın vefatına kadar on yıl bu hal üzere devam etti. Birçok hadiseye bizzat şâhit oldu. Bunlardan birini şöyle anlatır: Bir kadın Rasulullah'a gelerek, yanında getirdiği elbiseyi ona uzattı, "Ya Resulallah, bunu sizin için kendi elimle dokudum. Lütfen kabul ediniz" dedi. Peygamberimizin de böyle bir şeye ihtiyacı vardı. Aldı ve giydi. Biraz sonra Sahabilerden biri Resulullahın üzerindekini görünce, "Ya Resulullah, bu ne güzelmiş. Bunu bana hediye edin" dedi.

Peygamberimiz hemen çıkardı ve onu Sahabisine verdi. Orada bulunanlar o zâta sitem ettiler, "İyi etmedin. Resulullahın böyle bir şeye ihtiyacı vardı. Bilmez misin ki, Resulullah kendisinden birşey isteyenleri reddetmez?" Bunun üzerine o Sahabi de şöyle dedi: "Bunu ben giymek için istemedim. Öldüğüm de kefenim olması için istedim." Nitekim öyle oldu. Bu zât onunla kefenlendi.

On yıl Resulullahtan ayrılmayan, onun vefatından sonra da meşhur Sahabilerden ilim tahsil eden Hz. Sehl, bereketli bir ömür sürdü. Bütün hayatını İslâmiyete hizmetle geçirdi. Birçok talebe yetiştirdi. Hicretin 91. yılında 96 yaşında iken Medine'de vefat etti. O tarihte hemen hemen hiçbir Sahabi hayatta kalmamıştı.

91 yıl İslâm tarihinin mühim bir devrini yakından gören Hz. Sehl, 188 tane hadis rivayet etti. Bunlardan bir kaçının meâli şöyledir: "Dikkat ve temkinle yavaş hareket etmek Allah'tan; acelecilik ise şeytandandır?"

"Eğer [Ahirete nisbeten) dünyanın Cenab-ı Hak yanında bir sinek kanadı kadar değeri olsaydı, kâfire ondan bir yudum su bile içirmezdi."

"Allah'ın senin vasıtanla bir kişiyi hidâyete erdirmesi, senin için [en kıymetli mal olan) kırmızı develeri sadaka vermekten daha hayırlıdır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?