banner29

Sümâme bin Üsal kimdir? Sümâme bin Üsal’ın hayatı

Sümâme bin Üsal kimdir? Sümâme bin Üsal nerede doğmuştur? Sümâme bin Üsal ne zaman doğmuştur? Sümâme bin Üsal nasıl Müslüman olmuştur? Sümâme bin Üsal nasıl hicret etmiştir? Sümâme bin Üsal nasıl evlenmiştir? Sümâme bin Üsal’ın cesareti, Sümâme bin Üsal’ın hayatı, Sümâme bin Üsal’ın vefatı.

İslam 17.09.2020, 15:39
Sümâme bin Üsal kimdir? Sümâme bin Üsal’ın hayatı

İşte, "Sümâme bin Üsal kimdir? Sümâme bin Üsal nerede doğmuştur? Sümâme bin Üsal ne zaman doğmuştur? Sümâme bin Üsal nasıl Müslüman olmuştur? Sümâme bin Üsal nasıl hicret etmiştir? Sümâme bin Üsal nasıl evlenmiştir? Sümâme bin Üsal’ın cesareti, Sümâme bin Üsal’ın hayatı, Sümâme bin Üsal’ın vefatı." Sorularının cevabı.

SÜMÂME BİN ÜSAL KİMDİR?
SÜMÂME BİN ÜSAL’IN HAYATI

Hicretten sonraki yıllardaydı. İman ve küfür mücadelesi bütün hızıyla devam ediyor, İslâm güneşi gittikçe daha fazla insanı hidayet nuruyla aydınlatıyordu. Yüce Peygamber (a.s.m.) çevre kabilelere elçiler gönderiyor, onları İslâmiyet’e davet ediyordu. Onlardan gelen elçileri kabul ediyor, ikramlarda bulunuyordu.

Bir gün Sümâme bin Üsal da Resulullahın ziyaretine geldi. Sümâme, Basra Körfezi yakınlarında yaşayan Yemame kabilesinin reisi idi. Sümâme'nin Resulullahı ziyaretindeki asıl maksadı, onu öldürmekti. Nitekim, Resulullahın huzurunda bulunduğu sırada, ona saldırmaya teşebbüs etti. Ama Sahabiler hemen araya girerek buna mâni oldular. O kargaşa sırasında Sümâme kaçmayı başardı. Resulullah onun yakalandığı yerde öldürüldümesi için emir verdi.

Aynca yakalanması için de Allah'a dua etti. Aradan epey zaman geçmişti. Bir gün Sümâme, cahiliye âdeti üzere Kabe'yi ziyaret ederek umre yapmak niyetiyle yola çıktı. Yolu Medine'nin yakınından geçiyordu. Medine'ye yaklaştığı sırada etrafı kontrol etmekte olan İslâm süvarileri tarafından yakalandı. Yakalandığı yerde öldürülmesi için ruhsat çıkarılmış olan Sümâme'yi Sahabeler tanımadıkları için alıp Resulullahın huzuruna getirdiler. Resulullah onu görür görmez tanıdı. Etrafındaki Sahabelere dönerek,

"Siz bunun kim olduğunu biliyor musunuz? Bu, Sümâme bin Üsal’dır. Ona iyi esir muamelesi yapınız. Kendisini incitmeyiniz" buyurdu.

Resulullah kendisini öldürmek isteyen Sümâme'ye bile bu şekilde davranarak engin şefkat ve merhametini gösterdikten sonra evine geldi ve ailesine şöyle dedi:

"Sizde yemek olarak ne varsa toplayıp Sümâme'ye gönderin." Sahabiler Sümâme'yi mescidde bir direğe bağlamışlardı. Resulullah yanına uğradığında ona sordu: "Ey Sümâme, gönlünden ne geçiriyorsun?"

Sümâme bin Üsal kimdir? Sümâme bin Üsal nerede doğmuştur? Sümâme bin Üsal ne zaman doğmuştur? Sümâme bin Üsal nasıl Müslüman olmuştur? Sümâme bin Üsal nasıl hicret etmiştir? Sümâme bin Üsal nasıl evlenmiştir? Sümâme bin Üsal’ın cesareti, Sümâme bin Üsal’ın hayatı, Sümâme bin Üsal’ın vefatı.

"Ey Muhammed, gönlümde hayır var. Eğer beni öldürürsen eli kanlı birini öldürmüş olursun. Şayet iyilik yaparsan, o takdirde iyiliği takdir eden birine iyilik etmiş olursun. Benden mal mülk istersen, istediğin kadarını veririm" diye cevap verdi.

Allah'ın Resulü, üç gün üst üste gelerek aynı suali sordu ve aynı cevabı aldı. Bunun üzerine Resulullah yine yüce merhametini gösterdi ve Sümâme'nin hayal bile edemeyeceği bir iyilik yaptı. Onu affetti. "Sümâme'yi salıveriniz" buyurdu.

Bu emir üzerine Sahabiler onu serbest bıraktılar. Bağlı bulunduğu yerde öldürülmeyi beklerken, affedildiğini gören Sümâme'nin kalbindeki bütün kin ve düşmanlıklar eridi, yerini muhabbet ve iman pırıltıları bıraktı. Hemen mescidin yanındaki hurmalığa koştu. Orada yıkandı ve elbiselerini temizledi. Maddi kirlerden arınmış, mânevî temizliğe hazır bir halde Resulullahın huzuruna geldi. Şehadet getirerek Müslüman oldu ve gözyaşları içinde şunları söyledi: "Yemin ederim ki, o akşam yanınıza geldiğimde benim için yeryüzünde sizin yüzünüzden daha sevimsiz bir yüz yoktu. Fakat şimdi yüzünüz bana yeryüzündeki yüzlerin en sevimlisi oldu. Yine yemin ederim ki, o akşam sizin dininizden daha sevimsiz bir din yoktu. Ama şimdi sizin dininiz benim için dinlerin en sevimlisi olmuştur. Yine o akşam yanına geldiğimde benim için sizin yurdunuzdan daha sevimsiz bir yurt yoktu. Fakat şimdi sizin yurdunuz bana yurtların en sevimlisi ve sevgilisi oldu."

Böylece dünün azılı müşriki, yüce Resulün engin merhameti sayesinde bir İslâm fedâisi haline gelmişti.

Sümâme, İslâm üzere umre ziyareti yapmak için Resulullahtan izin istedi. Aldığı izin üzerine Mekke'ye doğru çıktı. Mekke'ye girerken müşriklerin gözleri önünde "Lebbeyk Allahümme Lebbeyk" diye bağırarak Müslüman olduğunu ilân etti. Müşrikler onun bu hareketine çok kızdılar. Hemen yakalayıp, Yemame reisi olduğuna bile bakmadan boynunu vurmak istediler. Ancak müşriklerin bazıları araya girip "Yiyecekleriniz için Yemame'ye muhtacız. Onu serbest bırakın" diye ikaz edince, Sümame’yi bıraktılar. Ama Sümâme korkmamıştı. Onlara şöyle dedi: "Ben dinlerin en hayırlısına tâbi oldum. Hz. Muhammed'in (a.s.m.) dinine girdim. İslâmiyet’i tasdik edip iman ettim. Yemin ederim ki, Hz. Muhammed'in izni olmadan Yemame'de size tek bir buğday tanesi bile vermem."

Sümâme bin Üsal kimdir? Sümâme bin Üsal nerede doğmuştur? Sümâme bin Üsal ne zaman doğmuştur? Sümâme bin Üsal nasıl Müslüman olmuştur? Sümâme bin Üsal nasıl hicret etmiştir? Sümâme bin Üsal nasıl evlenmiştir? Sümâme bin Üsal’ın cesareti, Sümâme bin Üsal’ın hayatı, Sümâme bin Üsal’ın vefatı.

Nitekim memleketine döndüğünde de söylediklerini yaptı. Halkı onun vasıtasıyla hidayete erdi. Müşriklerin hububat götürmelerine mâni oldu. Bundan dolayı müşrikler büyük bir sıkıntıya düştüler. Durumu Resulullaha yazarak perişanlık ve açlıklarını anlatmak zorunda kaldılar. Hattâ bununla da kalmayıp, bizzat Ebû Süfyan'ı gönderdiler. Ebû Süfyan Resulullahın huzuruna geldi. "âlemlere rahmet olarak gönderilmiş olduğunu söyleyen sen değil miydin?" diyerek, ondan bu boykotun kaldırılması için yardımcı olmasını istedi. Şu hale bakın ki, bir zamanlar kendi bâtıl dinlerine karşı geldiği için Resulullaha ve mü'minlere yiyecek ve içecek boykotu yapan müşrikler, bu defa ondan merhamet dileniyorlardı.

Resulullah gerçekten âlemlere rahmet olduğunu gösterdi. Onlara kendileri gibi karşılık vermedi. Sümâme'ye bir mektup göndererek şunları yazdı: "Müşriklere yaptığın yiyecek boykotunu kaldır. Mekke'ye erzak götürmelerine engel olma." Resulullahın bu emri üzerinde Sümâme boykotu kaldırdı. Sümâme'nin en büyük hizmetlerinden biri de Resulullahın vefatından sonra Yemame'de çıkan yalancı peygamber Müseyleme ile mücadele etmesidir. Halkına yaptığı vaaz ve nasihatlarla Müseylime'ye aldanıp sapıklığa düşmelerini önlemiştir. Sümâme, rivayetlere göre müşrikler tarafından şehit edilmiştir.

Allah ondan razı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?